
Beton oczyszczający powietrze
W 2015 roku w Mediolanie i Barcelonie pojawiły się pierwsze duże konstrukcje wykonane z tzw. betonu światłoczułego lub fotokatalitycznego. Pod wpływem promieni słonecznych ten supermateriał przekształca szkodliwe tlenki siarki i azotu w nieszkodliwe sole, które następnie zmywa z muru zwykły deszcz. Materiał jest coraz powszechniej stosowany w krajach Europy Zachodniej, a w 2018 roku pierwszy wykonany z niego chodnik pojawił się w Warszawie.

Bambus
Lekki, wytrzymały i szybko rosnący bambus był wykorzystywany w budownictwie już od tysięcy lat. Jednak dopiero kilka lat temu filipiński inżynier Earl Patrick Forlales opracował system CUBO, pozwalający budować z bambusa niezwykle tanie, modułowe domy. Budynek taki powstaje w zaledwie 4 godziny i świetnie chroni zarówno przed deszczem, jak i upałem. Twórca systemu CUBO ma nadzieję, że jego wynalazek pozwoli stworzyć wygodne i tanie domy dla najuboższych.

Beton konopiany
Z różnych gatunków konopi można wytwarzać nie tylko substancje odurzające, ale także lekki i wytrzymały beton. Materiał znany na Zachodzie pod nazwą Hempcrete powstaje z łodyg konopi i mimo zawartości materiału roślinnego jest odporny na ogień oraz gnicie. Do tego świetnie izoluje termicznie i akustycznie, a w dodatku nie pęka pod wpływem zmian temperatury. W niektórych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych, na jego użycie potrzebne jest jednak specjalne zezwolenie.

Grafen 3D
Grafen to niezwykły materiał zbudowany z atomów węgla ułożonych w specjalny wzór. Choć ma grubość zaledwie 1 atomu, jest 100 razy bardziej wytrzymały niż stal, a do tego bardzo lekki, przezroczysty, giętki i doskonale przewodzący prąd oraz ciepło. Jak na razie produkcja grafenu jest droga, a naukowcy wciąż nie opracowali skutecznej metody budowania z niego większych obiektów trójwymiarowych. Jeśli jednak uda się pokonać te problemy, z grafenu zacznie powstawać niemal wszystko – od budynków po ekrany telefonów komórkowych.
Licencja