
Mam mieszkanie w TBS - dostanę dopłatę do kredytu 2%?
Czy osoby, które mają mieszkania wybudowane w ramach towarzystwa budownictwa społecznego, też zostaną objęte rządowym programem? Tu dobrych wiadomości nie ma.
Problem polega na tym, że mając mieszkanie w TBS, jesteśmy "użytkownikami mieszkania", którzy - jak to charakteryzuje minister - mającymi prawo między najmem a własnością.
Bez względu na nomenklaturę, TBS-iacy nie są właścicielami swoich mieszkań, więc z preferencyjnych warunków wprowadzanych przez rząd od 1 lipca 2023 roku raczej skorzystać nie mogą.
Choć według ministra ta sytuacja "jest jeszcze do przeanalizowania".

Program Pierwsze Mieszkanie - ile osób z niego skorzysta?
Pierwsze Mieszkanie (2023 rok) ma być kontynuowany przez pięć lat. Według ministerialnych szacunków w tym czasie skorzystać z niego ma 200 tysięcy osób.
W 2023 roku po rządowe wsparcie sięgnąć ma od kilkunastu do nawet 25 tysięcy przyszłych właścicieli mieszkań (to szacunek, bo po wsparcie może sięgnąć dosłownie każdy - ministerstwo żadnych limitów nie przewiduje). W każdym kolejnym roku chętnych ma być od 30 do 40 tysięcy Polaków.

Z programu "Mieszkanie bez wkładu własnego" mogą skorzystać single, pary, małżeństwa, jak i rodziny z dziećmi.
Jak podaje ministerstwo rozwoju i technologii maksymalna wysokość kredytu to 500 tysięcy złotych, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem - 600 tysięcy złotych.
Kwota ta może zostać wydana na zakup nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.