
Dane mają być publikowane na publicznej stronie internetowej i przekazywane poprzez notariuszy.
Ministerstwo będzie upubliczniać dane z transakcji z całej Polski. Choć bez danych osobowych kupujących i sprzedających, czy konkretnego adresu nieruchomości.
System ruszyć ma na początku 2024 roku.

Kupiłeś mieszkanie przed 1 lipca 2023?
Program Pierwsze Mieszkanie rusza pierwszego lipca 2023 i jeśli planujemy zakup swojego pierwszego lokum, to warto wstrzymać się z transakcją do początku wakacji 2023.
Jeśli już zaciągnęliśmy kredyt i kupiliśmy swoje mieszkanie, rządowa dopłata nas ominie - nie będzie można z niej skorzystać.

Rozpoczęliście budowę domu przed 1 lipca 2023 roku?
Tu sytuacja - jak w rozmowie z PAP przyznał minister Waldemar Buda - jest nieco bardziej skomplikowana. Przypomnijmy, że rządowe projekty zakładają budowę domu na własnej działce. I ta opcja nie wyklucza ze skorzystania z kredytu.
Co w sytuacji, gdy budowę wymarzonego domu rozpoczęliśmy przed oficjalnym startem Programu Pierwsze Mieszkanie? Potem wzrost cen materiałów budowlanych oraz usług budowlanych zatrzymał budowę?
Tu ministerstwo wciąż (marzec 2023) rozważa opcję przyznania przywileju udziału w Programie Pierwsze Mieszkanie.

Cesje na ryku pierwotnym - będzie zmiana
- Przyglądamy się (...) cesji na rynku pierwotnym - powiedział minister Buda w rozmowie z PAP.
To związane ma być z systemem blokowania najatrakcyjniejszych mieszkań bezpośrednio u dewelopera. Te wprawdzie trafiają na rynek, choć należałoby napisać, że "wracają" z ceną podwyższoną o marżę flippera.
- (...) Dzisiaj na stronach internetowych z ogłoszeniami jest mnóstwo mieszkań, które są jeszcze objęte umową deweloperską. I ludzie, którzy je (...) zablokowali, teraz je odsprzedają z zyskiem - wyjaśniał minister Buda.
Tu walka jest względnie prosta.
- Można w umowie deweloperskiej po prostu cesje wyłączyć - wyjasnia minister.