
72. numery przed zalaniem
Tuż przed wysiedleniem w 1977 r. w Żarku były 72 numery, kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa, szkoła podstawowa, świetlica, sklep, bar i Fabryka Przetworów Kostnych. Tuż przed wsią, na Nysie Szalonej zbudowano w 1928-29 r. tamę przeciwpowodziową.

Dziś widać czasami fundamenty
Mieszkańcy Żarka bez problemu potrafią wskazać miejsca, gdzie znajdowały się najważniejsze punkty wsi. Dziś, w wyjątkowo gorące dni i przy niskim stanie wody w zbiorniku Słup, widać czasami fundamenty dawnych zabudowań.

Wąż grasował we wsi
II Wojna Światowa odcisnęła olbrzymie piętno na tym rejonie naszego województwa. Jedna z opowieści krążących wśród mieszkańców mówi o tym, że podczas działań na froncie zniszczone zostało terrarium znajdujące przy tutejszym pałacu. Miał z niego uciec gigantyczny, egzotyczny wąż, który chłodniejsze dni spędzał w ruinach fabryki.
- Ludzie z wioski opowiadali również o spotykanym za wioską, w okolicach fabryki, ogromnym wężu grubym jak ręka i tak długim, że zajmował szerokość drogi. Konie na widok węża podobno płoszyły się - opowiada pani Krystyna.

Brachów na niektórych miastach
Żarek znajduje się w południowej części dzisiejszego zbiornika Słup. Nieco na wschód leży Brachów.
Dziś na niektórych mapach można jeszcze znaleźć nazwę tej drugiej wsi.