
Ludzkie ciało składa się w około 70 procentach z wody. Bez wody człowiek może przeżyć zaledwie kilka dni. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego tak ważne jest nawadnianie.
Ile wody powinno się spożywać dziennie, jak ją pić, by było to korzystne dla organizmu? Wyjaśniamy >>

Wodę tracimy oddychając, oddając mocz, przez pocenie się (które jest metodą chłodzenia ciała). Również wraz z wiekiem mamy coraz mniej wody w organizmie.
Niedobór wody w organizmie wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego tak ważne jest regularne nawadnianie organizmu. Ale trzeba to robić umiejętnie. Wypicie dużej ilości wody na raz może dać skutek odwrotny do zamierzonego - może na przykład obciążyć nerki.

Ile wody powinno się spożywać dziennie - normy
Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała powinno się wypijać około 0,02-0,03 litra wody (czyli 20-30 ml). Zatem zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie – w zależności od płci, wieku, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. A w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4–5 litrów na dobę.

Objawy odwodnienia:
Odczuwanie pragnienia - jeśli chce ci się pić, to znak, że co najmniej od godziny twój organizm już jest odwodniony. Nie należy dopuszczać do pojawienia się poczucia pragnienia, tylko regularnie uzupełniać wodę w organizmie.