
Tarcza antykryzysowa to reakcja rządu na potrzeby przedsiębiorców w czasie kryzysu związanego z koronawirusem. Tarcza ma głównie na celu ochronić miejsca pracy i zapewnić płynność finansową poszczególnym firmom czy instytucjom. Wartość tego wsparcia szacowana jest na nawet 100 mld złotych.
Z tarczy skorzystały kluby piłkarskie - w tym z PKO Ekstraklasy - które na skutek wstrzymania gry utraciły znaczną część przychodów. Zobaczcie listę tych klubów i kwoty, jakie powędrowały lub wkrótce powędrują na ich konta.

Arka Gdynia - 1,6 mln złotych z tarczy
1,6 mln złotych otrzyma Arka Gdynia. Wniosek został zaakceptowany w zeszłym tygodniu, co potwierdza rzecznik prasowy. Pieniądze na konto klubu być może trafią w tym tygodniu.
W związku z kryzysem finansowym na początku kwietnia Arka obcięła pensje swoim pracownikom. Z drużyny odszedł jedynie Christian Maghoma (czeka na narodziny dziecka) i część członków sztabu szkoleniowego Krzysztofa Sobieraja.
W maju w Arce nastąpiły też zmiany właścicielskie. Większościowym udziałowcem stał się Michał Kołakowski, który odkupił pakiet 75 procent akcji od Dominika Midaka.

Wisła Kraków - 2,6 mln złotych z tarczy
Od Polskiego Funduszu Rozwoju około 2,6 mln złotych trafiło do Wisły Kraków (dokładna suma to 2 655 758). Tą informacją podzielił się nowy prezes klubu, prywatnie brat kapitana drużyny, Dawid Błaszczykowski.
Na początku kwietnia Wisła czasowo obniżyła pensje. O 50 procent zostały zredukowane wynagrodzenia piłkarzy, trenerów, ale i władz spółki.
W tym samym miesiącu Wisła potwierdziła również, że akcje od Towarzystwa Sportowego przejęli Jakub Błaszczykowski, Jarosław Królewski oraz Tomasz Jażdżyński.

Po 3,5 mln złotych z tarczy - Lech, Legia, Jagiellonia i Pogoń
W sumie z pomocy skorzystało już 6 z 16 klubów PKO Ekstraklasy. Najwięcej trafi(ło) na konta Lecha Poznań, Legii Warszawa, Jagiellonii Białystok oraz Pogoni Szczecin. Mowa bowiem o kwotach po 3,5 mln złotych na klub.
Warto dodać, że te i inne kluby skorzystają jeszcze z pomocy PZPN. W tym sezonie stanie się tak dzięki zwiększonym nagrodom w programie Pro Junior System. W następnym sezonie do podziału będzie natomiast 30 mln złotych - na zachowanie ciągłości szkoleniowej (zwłaszcza w grupach juniorskich i młodzieżowych).