
Grypa i wirusowe zapalenie wątroby
Wirusowe zapalenie wątroby to zakażenie, przez które rozwijają się choroby wątroby o ostrym przebiegu. Okres wylęgania trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Początkowo typowe są objawy grypopodobne (w tzw. fazie zwiastunowej):
- gorączka
- bóle stawów
- bóle mięśni
- ogólne osłabienie
- ogólne złe samopoczucie
- utrata apetytu
- nudności, wymioty
Dopiero po pewnym czasie pojawiają się symptomy wskazujące na WZW, takie jak: odbarwiony stolec, ciemny mocz, zażółcenie skóry i białek oczu.

Ból głowy (migrena) i jaskra
Jaskra może się często mylić z migreną. Obie choroby objawiają się silnym bólem głowy, pojawiającym się w okolicy oka i promieniującym na czoło oraz połowę głowy. Niekiedy ból jest tak silny, że towarzyszą mu nudności i wymioty. Wielu pacjentów potwierdza, że także przy jaskrze pojawia się tzw. aura zapowiadająca wystąpienie dolegliwości.
Jaskra to groźna choroba. Może uszkodzić nerw wzrokowy – często bezpowrotnie. Dlatego jeśli często miewasz migreny, skontaktuj się z lekarzem.

Depresja a niedoczynność tarczycy
Czujesz się ospały? A może brakuje ci energii i jesteś ciągle zmęczony? Nic cię nie cieszy? Tego typu objawy przywołują na myśl depresję. Tymczasem może to być niedoczynność tarczycy.
Obie choroby objawiają się chronicznym zmęczeniem, wycofaniem się z życia towarzyskiego, a nawet spadkiem zainteresowania własnym wyglądem. Typowe zarówno dla depresji, jak i niedoczynności tarczycy są także zaburzenia pamięci oraz trudności z koncentracją.
Jak odróżnić obie choroby? Typowe dla niedoczynności tarczycy są także inne objawy:
- nadmierne tycie
- częste uczucie zimna
- zaparcia
- sucha skóra

Grypa i mononukleoza
Pierwsza faza mononukleozy bardzo przypomina grypę. Wraz z rozwojem choroby objawy nasilają się. Uciążliwy jest przede wszystkim ból gardła. Przy mononukleozie przełykanie jest bardzo bolesne. Ponadto na podniebieniu pojawiają się specyficzne wybroczyny.
Mononukeloza cechuje się także powiększonymi węzłami chłonnymi i migdałkami.