
Jak zmieniały miasto? Jak zdobywały często ogólnoświatową sławę? Oto 10 najważniejszych Polek w historii Warszawy.

10. Hanna Gronkiewicz-Waltz
Być może najważniejsza kobieta w polskiej polityce. Przez prawie 10 lat szefowa Narodowego Banku Polskiego. To za jej czasów przeprowadzono denominację, a na banknotach (do 2014 roku) był jej podpis.
Później, w latach 1998-2001, wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. No i oczywiście prezydent Warszawy w latach 2006-2018. To za jej kadencji Warszawa pozyskiwała najwięcej środków z UE wśród wszystkich miast ze wspólnoty.

9. Lucyna Ćwierczakiewiczowa
Jej książki rozchodziły się lepiej niż powieści Sienkiewicza. Do dziś nie jedna gospodyni domowa ma na półce biblię tysięcy polskich kucharek. - Do sakramentu małżeństwa potrzebne są następujące kwalifikacje: pełnoletność, wolna a nieprzymuszona wola i „365 obiadów za 5 złotych” Ćwierczakiewiczowej - pisał o tej publikacji Bolesław Prus. Bez wątpienia współczesna kuchnia Polska została ukształtowana właśnie dzięki jej przepisom i radom, publikowanym tak w książkach, jak i w prasie kolorowej schyłku XIX stulecia.

8. Antonina Żabińska
Pisarka, a przede wszystkim bohaterka, ratująca Żydów w czasie II wojny światowej. Razem z mężem pracowali w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Po bombardowaniach w 1939 roku zaadoptowali pomieszczenia na schrony dla Żydów. Ukrywali, a także uczestniczyli w przemycie osób z getta warszawskiego. Przez trzy lata Antonina i Jan uratowali setki Żydów. Otrzymali za to tytuł Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.