1/13
1. LIKWIDACJA GIMNAZJÓW...
fot. Karolina Misztal

1. LIKWIDACJA GIMNAZJÓW
Proces wygaszania gimnazjów rozpocznie się we wrześniu 2017 roku i będzie odbywał się w różnych wariantach - przekształcania gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową, włączenia go do podstawówki, przekształcenia w liceum ogólnokształcące, technikum lub branżową szkołę pierwszego stopnia.

Sprawdź Nowa sieć szkół w Gdańsku. Co się stanie z likwidowanymi gimnazjami? [LISTA]


Na rok szkolny 2017/2018 nie przeprowadza się postępowania rekrutacyjnego do klasy I gimnazjum;
- Z dniem 1 września 2017 r. likwiduje się klasę I, a w latach następnych kolejne klasy dotychczasowego gimnazjum;
- 1 września 2017 r. zespół szkół, w skład którego wchodzi jedynie dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa i dotychczasowe gimnazjum stanie z mocy ustawy się ośmioletnią szkołą podstawową;
- W roku szkolnym odpowiednio 2017/2018 i 2018/2019 w przekształconej szkole podstawowej, prowadzone będą także klasy dotychczasowego gimnazjum, aż do czasu wygaszenia kształcenia.


Powód likwidacji gimnazjów? Zdaniem minister edukacji - nie sprawdziły się.

- Gimnazja nie wyrównują szans edukacyjnych, nie podnoszą jakości nauczania. W praktyce powstały gimnazja lepsze i gorsze - dowodziła Anna Zalewska. Jak wyjaśniała, badania pokazują, iż „częsta zmiana szkoły i grupy rówieśniczej, sześcioletnia szkoła podstawowa, trzyletnie gimnazjum, trzyletnie liceum powoduje nie tylko obniżenie jakości (kształcenia), ale przeszkadza w edukacji i ogranicza motywację ucznia”. Proces nauczania nie ma więc ciągłości, licea trwają zdecydowanie za krótko, zwłaszcza biorąc po uwagę fakt, że półtora roku nauki w tym rodzaju szkoł średnich jest tak naprawdę kursem przedmaturalnym, ale co najważniejsze - stary system nauczania nie przygotowuje młodych ludzi do studiów. I tu Anna Zalewska przywołuje opinie nauczycieli akademickich, którzy mocno narzekają na poziom studentów pierwszego roku.

Rozwiązania dla niepromowanych uczniów gimnazjów:
- Uczeń klasy I gimnazjum, który w roku szkolnym 2016/2017 nie otrzyma promocji do klasy II, z dniem 1 września 2017 r. stanie się uczniem klasy VII szkoły podstawowej;
- Uczeń klasy II gimnazjum, który w roku szkolnym 2017/2018 nie otrzyma promocji do klasy III, z dniem 1 września 2018 r. stanie się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej;
- Uczeń klasy III gimnazjum, który w roku szkolnym 2018/2019 nie ukończy tej szkoły, z dniem 1 września 2019 r. stanie się uczniem klasy VIII szkoły podstawowej.

2/13
2. NOWA STRUKTURA SZKOLNICTWA...
fot. Przemek Świderski

2. NOWA STRUKTURA SZKOLNICTWA
Struktura szkolnictwa będzie obejmowała:

- 8-letnią szkołę podstawową,
- 4-letnie liceum ogólnokształcące,
- 5-letnie technikum,
- 3-letnią branżową szkołę I stopnia,
- 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy,
- 2-letnią branżową szkołę II stopnia,
- szkołę policealną.

3/13
3. 8-LETNIA SZKOŁA PODSTAWOWA...
fot. Archiwum PP

3. 8-LETNIA SZKOŁA PODSTAWOWA

- 1 września 2017 r. dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa staje się ośmioletnią szkołą podstawową;
Oznacza to, że 1 września 2017 roku uczniowie dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej stają się uczniami ośmioletniej szkoły podstawowej;
- 1 września 2017 r. w ośmioletniej szkole podstawowej rozpoczną naukę pierwsi uczniowie klasy VII (absolwenci klasy VI dotychczasowej sześcioletniej szkoły podstawowej), którzy 1 września 2018 r. będą pierwszymi uczniami klasy VIII tej szkoły.
- W szkole podstawowej w klasach I-IV będzie prowadzona edukacja wczesnoszkolna - tzw. poziom podstawowy, natomiast w klasach V-VIII - poziom gimnazjalny.

4/13
4. 4-LETNIE LICEA OGÓLNOKSZTAŁCĄCE...
fot. 123rf

4. 4-LETNIE LICEA OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
Dotychczasowe 3-letnie liceum ogólnokształcące z dniem 1 września 2019 r. stanie się 4-letnim liceum ogólnokształcącym.
1 września 2020 r. rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie trzyletniego liceum ogólnokształcącego. Na rok szkolny 2020/2021 nie będzie prowadzone już postępowanie rekrutacyjne do klasy I dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego.
Do czasu ukończenia cyklu kształcenia, czyli do 31 sierpnia 2022 r. w oddziałach dotychczasowego trzyletniego liceum uczyć się będą ostatni absolwenci wygaszonego gimnazjum.
W latach szkolnych 2019/2020–2021/2022w czteroletnim liceum ogólnokształcącym będą prowadzone klasy dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego.

Sytuacja niepromowania uczniów LO
Uczeń klasy I dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, który w roku szkolnym 2019/2020 nie otrzyma promocji do klasy II, w roku szkolnym 2020/2021 stanie się uczniem klasy I czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Uczeń klasy II dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, który w roku szkolnym 2020/2021 nie otrzyma promocji do klasy III, w roku szkolnym 2021/2022 stanie się uczniem klasy II czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Uczeń klasy III dotychczasowego trzyletniego liceum ogólnokształcącego, który w roku szkolnym 2021/2022 nie ukończy tej szkoły, w roku szkolnym 2022/2023 stanie się uczniem klasy III czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Z dniem 1 września 2019 r. zespół szkół, w skład którego wchodzi gimnazjum i liceum ogólnokształcące stanie się czteroletnim liceum ogólnokształcącym.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Potężna burza słoneczna uderzyła w Ziemię. Widoki niesamowite - ZDJĘCIA

Potężna burza słoneczna uderzyła w Ziemię. Widoki niesamowite - ZDJĘCIA

Reprezentant Holandii zdyskwalifikowany! Jest oficjalne stanowisko EBU

PILNE
Reprezentant Holandii zdyskwalifikowany! Jest oficjalne stanowisko EBU

Tusk na Podlasiu: Nie ma limitu środków na bezpieczeństwo

AKTUALIZACJA
Tusk na Podlasiu: Nie ma limitu środków na bezpieczeństwo

Zobacz również

Szokująca zbrodnia w Woli Szczucińskiej. Co dalej z matką dziewczynek?

Szokująca zbrodnia w Woli Szczucińskiej. Co dalej z matką dziewczynek?

Pożar składowiska odpadów. Zanieczyszczenia woda. Zagrożona Przemsza i Wisła

PILNE
Pożar składowiska odpadów. Zanieczyszczenia woda. Zagrożona Przemsza i Wisła