
To sympatyczne, podobne do wiewiórki zwierzę jest silnie zagrożone wyginięciem na terenie Polski. Od 2006 roku liczba susłów perełkowanych znacznie maleje, za co odpowiedzialna jest m.in. stosunkowo wysoka temperatura zimą 2006/2007, która powodowała przebudzenia w czasie zimowej hibernacji. W obrębie siedlisk susłów ubożała też roślinność. Zwierzęta są objęte ochroną rezerwatową w rezerwatach Popówka (gmina Miączyn), Hubale (gmina Zamość), Wygon Grabowiecki (gmina Grabowiec) i Suśle Wzgórza (gmina Dołhobyczów).

Silnie zagrożony wyginięciem zając bielak jest objęty ścisłą ochroną. Obecnie występuje jedynie na północno-wschodnich terenach kraju. Niewielka populacja zająca bielaka stale zamieszkuje obszar Puszczy Augustowskiej. Groźne dla niego są drapieżniki, zwłaszcza lisy oraz ocieplenie klimatu.

Ten motyl dzienny w Polsce jest częściowo chroniony ze względu na silne zagrożenie wyginięciem. Zobaczyć można go w Pieninach, na Dolnym Śląsku, na Wyżynie Lubelskiej w pobliżu Kazimierza Dolnego i we wschodniej Polsce. Modraszek orion w tych regionach ma tylko kilka stanowisk, dlatego wypatrzyć go to prawdziwe szczęście.

To gatunek małża, który jest objęty częściową ochroną, jako gatunek silnie zagrożony wyginięciem. W Polsce występuje rzadko, ale na licznych stanowiskach: jego obecność stwierdzono m.in. na Pomorzu, Pobrzeżu i w Zalewie Wiślanym. Trudno oszacować ile osobników żyje na terenie Polski, tak samo niełatwo określić, jakie są zagrożenia dla szczeżui spłaszczonej, oprócz zanieczyszczenia wód i regulacji rzek, która niszczy siedliska.