
"Jesteśmy już dobrze zorientowani, jak rozległe jest to zagadnienie" - dodała. Wskazała, że dotyczy to "kwestii zasiłków, urlopów, sytuacji na rynku pracy, powrotu po urlopach macierzyńskich, które to sytuacje są regulowane nie tylko przez MRPiPS, ale (...) przez inne ministerstwa". Zaznaczyła, że konsultacja w tym zakresie będzie "niezbędna".
Wskazała, że potrzeba również "rzetelnego porównania" rozwiązań funkcjonujących w innych państwach. "Rozwiązania są rozmaite, ale (...) wszystkie, które uważamy za możliwe do przeniesienia w jakimś zakresie na grunt polski, dotyczą nieprzerywania kilkutygodniowego okresu urlopu macierzyńskiego, ale wprowadzenia mechanizmów pozwalających zrekompensować czas spędzony w szpitalu".

"Powszechnie w mediach pojawia się informacja, że apelujemy o wydłużenie tego okresu z dzieckiem dla dzieci przedwcześnie urodzonych, dla których czas hospitalizacji jest przedłużeniem ciąży. Natomiast pamiętajmy, że rodzą się noworodki o czasie, które są ciężko chore i wymagają pobytu w szpitalu" - powiedziała wiceprezes zarządu Fundacji "Koalicja dla Wcześniaka" Elżbieta Brzozowska. "Chcemy zadbać, by mamy, ojcowie, opiekunowie faktyczni nie stracili czasu, który bezpowrotnie mija w szpitalu" - zaznaczyła.
"Będąc częścią Europejskiej Fundacji na rzecz Noworodków sprawdziliśmy, jak to jest w innych krajach i te rozwiązania w wielu krajach już funkcjonują" - dodała.

W pracach - jak przekazała szefowa resortu - uczestniczą też przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta, Ministerstwa Zdrowia. "To pokazuje, że jest życzliwość i wola wypracowywania rozwiązań, które będą komplementarne, nie będą zamykały się w obrębie polityki społecznej, czy polityki dotyczącej ochrony zdrowia, ale będą całościowo widziały problem, który jest problemem o charakterze rodzinnym, zdrowotnym, społecznym, i który wspólnymi siłami powinnyśmy rozwiązać" - podkreśliła Dziemianowicz-Bąk.