
Tojad mocny
W Polsce występuje w Sudetach i Karpatach: w Tatrach, na Gubałówce, na Babiej Górze i w Paśmie Policy, na Pilsku, i na Baraniej Górze. Jedna z najsilniej trujących roślin krajowych. Trująca jest cała roślina, a najbardziej korzenie i nasiona, za śmiertelną dawkę uważa się już 2-5 mg tej substancji (przy doustnym spożyciu). Akonityna początkowo działa pobudzająco, a potem paraliżująco na nerwy czuciowe i ruchowe, co może spowodować śmierć wskutek paraliżu mięśni oddechowych i zatrzymania pracy serca. Może wnikać również przez skórę.
Objawy zatrucia: ogólnie odczuwane uczucie mrowienia i drętwienia, nudności, biegunkę i wymioty, ból łydek, zimny pot, bladość skóry, dreszcze, zaburzenia przełykania i mówienia, zaburzenia widzenia, światłowstręt, krwawe wymioty. Przy zatruciu śmiertelnym występują drgawki.

Ciemiężyca zielona, ciemierzyca zielona, strzemieszyca
Występuje w miejscach wilgotnych na całej półkuli północnej. Roślina jest silnie toksyczna - zatruć można się nawet, wąchając kwiaty. Zawiera silnie toksyczne alkaloidy sterolowe takie jak germina i jej estry. Substancje te powodują podrażnienie błony śluzowej żołądka i układu oddechowego. Przyjęcie większej dawki może skutkować uszkodzeniem mięśnia sercowego.
Objawy zatrucia: silne kichanie, kaszel, ślinotok, łzawienie, nudności, wymioty, biegunkę, skurcze mięśni brzucha i krtani, zaburzenia koordynacji ruchów

Naparstnica zwyczajna
Gatunek rośliny należący do rodziny babkowatych. W Polsce spotkać ją można zarówno na niżu, jak i w górach. Szczególnie trujące są liście naparstnicy, ponieważ zawierają najwięcej toksycznych glikozydów. Do zatrucia może dojść w skutek przedawkowania preparatów leczniczych. Obecna w naparstnicy digitoksyna przenika przez barierę krew-mózg.
Objawy zatrucia: arytmia, biegunka, ból brzucha, bradykardia, brak apetytu, drgawki, duszności, głośne tony serca, niezborność ruchów, nudności, odrętwienie, pobudzenie, wymioty, wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia w krążeniu, zaburzenia widzenia.

Bieluń
Nazwy zwyczajowe: dędera, ogórczak, pinderynda, cygańskie ziele, dendrak. Trująca jest cała roślina, jednak najbardziej niebezpieczne są jej nasiona, zawierające alkaloidy tropanowe. Blokują one niektóre receptory układu przywspółczulnego. Bieluń silnie działa na układ oddechowy oraz obwodowy układ nerwowy. Dla kilkuletniego dziecka śmiercią może zakończyć się spożycie 5-10 nasion. Dla dorosłego człowieka niebezpieczne jest spożycie 15-25 nasion.
Objawy zatrucia: omamy wzrokowe i słuchowe, rozszerzenie źrenic, mocne zaczerwienie twarzy, gorąca, sucha i czerwona skóra, zahamowanie wydzielania łez, potu oraz soku żołądkowego, napadu kaszlu, suchość w jamie ustnej, przyspieszenie oddechu, tachykardia.