
Tularemia
W swej pełnej wersji choroba przenoszona jest jedynie przez ukąszenia zwierząt, lecz wdychając zakażony kurz można nabawić się formy tyfoidalnej. Tularemia tyfoidalna objawia się gorączką, wyczerpaniem i spadkiem wagi ciała. Może doprowadzić nawet do zapalenia płuc. Jej bakterie, obecne w pyle, chętnie zamieszkują przewody wentylacyjne klimatyzacji w samochodzie.

Legionelloza
Inaczej choroba legionistów to ciężka zakaźna choroba dróg oddechowych wywołana przez bakterie. Do jej objawów należą: suchy kaszel, gorączka dochodząca nawet do 40°C, problemy z oddychaniem i zaburzenia świadomości. Idealnym miejscem dla rozwoju bakterii Legionelli jest środowisko wodne lub wilgotne, w tym układy klimatyzacji.

Zakażenia pleśnią i grzybami
Grzyby i pleśnie obecne w klimatyzacji z łatwością przedostają się do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. Mikroskopijne drobnoustroje mogą zakazić nasz organizm, wywołując grzybicę objawiającą się swędzącymi podrażnieniami skóry i problemami z oddychaniem. W łagodniejszej wersji będą odpowiedzialne za przewlekły katar i drapiące gardło.

Grypa
Klimatyzacja to doskonałe miejsce dla wirusów grypy, gdzie mogą czyhać w uśpieniu na moment osłabienia. Dzięki temu, że przenoszą się drogą kropelkową, z łatwością dostaną się do naszego organizmu wraz z wdychanym powietrzem.