
1. Plastik
Zdjęcie konika morskiego, który trzyma "w ręce" plastikowy patyczek do czyszczenia uszu poruszyło cały świat.
Faktem jest, że tony plastikowych śmieci każdego roku zabijają miliony zwierząt morskich i lądowych. Najnowsze badania wskazują ponadto, że fragmenty plastiku są obecne nawet naszym jedzeniu.
Rocznie ludzkość na świecie produkuje nawet 300 mln ton plastiku, z czego zaledwie 5 procent jest poddawane prawidłowej utylizacji...

2. Marnotrawstwo żywności
88 milionów ton żywności marnowanych jest w Unii Europejskiej każdego roku. To niemal 173 kilogramy na osobę!
Jak słusznie w swoich raportach wskazuje Parlament Europejski: "Wyrzucając jedzenie, marnuje się także surowce potrzebne do jego wyprodukowania: wodę, glebę, godziny pracy, energię i inne. To z kolei przyczynia się do ocieplenia klimatu.
Marnowanie żywności odpowiada za 8 proc. gazów cieplarnianych wyemitowanych na skutek działalności człowieka (wg Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, FAO) 4,5 kg dwutlenku węgla jest wydzielane do atmosfery na każdy kilogram wyprodukowanej żywności".

3. Produkowanie nadmiernych ilości śmieci
Każdego roku w gospodarstwach domowych produkowanych jest coraz więcej śmieci. W polskich domach powstaje rocznie 12 milionów ton odpadków, z których większość ląduje na wysypiskach. Aż 2 miliony ton trafia na przykład do lasów lub domowych palenisk, przyczyniając się w ten sposób do zanieczyszczania środowiska.