1/3
"Obecność krzyża w sali lekcyjnej nie łamie prawa rodziców...
fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

"Obecność krzyża w sali lekcyjnej nie łamie prawa rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z ich przekonaniami oraz praw dzieci do wolności religijnej" - brzmi orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

2/3
- Zaczyna się od liczenia krzyży, potem zaczyna się je...

- Zaczyna się od liczenia krzyży, potem zaczyna się je zdejmować - mówi poseł Marek Matuszewski.

"Mając na uwadze świeckość szkoły, oraz neutralność światopoglądową, wolność wyznania i zakaz dyskryminacji proszę o informację odnośnie krzyży w salach lekcyjnych zgierskich szkół. Czy krzyże wiszą w każdej klasie, czy są to jednostkowe przypadki?" - brzmi jedno z oficjalnych zapytań Łukasza Wróblewskiego, radnego klubu Koalicji Obywatelskiej, należącego do PO, zadane Przemysławowi Staniszewskiemu, prezydentowi Zgierza.

Zgierski poseł Marek Matuszewski, do niedawna szef PiS w okręgu sieradzkim, nie ma jednak żadnych wątpliwości co intencji pytania radnego KO.

- Zaczyna się od liczenia krzyży, potem zaczyna się je zdejmować - mówi nam poseł Matuszewski. - Pamiętam bardzo dobrze czasy PRL, wtedy komuna walczyła z krzyżem, a teraz robi to Platforma, która za nic ma nauki Jana Pawła II. Był też kiedyś taki poseł, Janusz Palikot, który razem ze swoją partią chciał zdejmować krzyż w Sejmie. Dziś ani tego posła nie ma, ani tej partii. Komu te krzyże przeszkadzają, skoro są na to wyroki sądów, że mogą tam wisieć? Krzyż to dziedzictwo naszego narodu, PiS w Zgierzu nie pozwoli na zdejmowanie krzyży w szkołach

Autor zapytania, radny Łukasz Wróblewski, twierdzi, że nie ma nawet pół cienia sugestii w jego zapytaniu, iż przeszkadzają mu krzyże i dąży do ich zdjęcia.

3/3
Poseł Matuszewski doszukuje się w moim zapytaniu czegoś,...
fot. lukaszwroblewski/FB

Poseł Matuszewski doszukuje się w moim zapytaniu czegoś, czego w nim nie ma - mówi radny Łukasz Wróblewski.

- To po prostu zapytanie o ilość krzyży w kontekście ewentualnej dyskryminacji czy też wykluczenia uczniów - wyjaśnia radny Wróblewski. - Pytanie o krzyże to tylko jedna cześć mojego zapytania do prezydenta, bo pytałem też o to jak regulowana jest kwestia dysponowania przez uczniów telefonami komórkowymi. Wiadomo, że jeden uczeń ma lepszy, a drugi gorszy i może przez to być szykanowany czy wyśmiewany. Podobnie może być z lekcjami religii, o które także zapytałem, czy z krzyżami. Chcę po prostu wiedzieć, czy uczniowie lub ich rodzice zgłaszają w związku z krzyżem w klasie jakieś problemy. I to wszystko. Nie zamierzam robić niczego, by je zdejmować, szanuje inne wyznania, nie jestem antykatolikiem. Poseł Matuszewski doszukuje się w mim zapytaniu czegoś, czego w nim nie ma.

Prawo zawieszenia krzyża w szkołach sankcjonuje rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Wedle niego "w pomieszczeniach szkolnych może być umieszczony krzyż". Także Trybunał Konstytucyjny w 1993 r. stwierdził, że przepis ten jest zgodny z ustawą zasadniczą: "(...) Możliwość umieszczania krzyża oraz odmawiania modlitwy przez uczniów, którzy tego pragną, jest jednym z wyrazów podtrzymywania owej tożsamości religijnej". Problem ten podjął także Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, który w wyroku z 2011 r. orzekł, że "obecność krzyża w sali lekcyjnej nie łamie prawa rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z ich przekonaniami oraz praw dzieci do wolności religijnej".

Na pytanie radnego Wróblewskiego, odpowiedział już prezydent Staniszewski: "W Szkole Podstawowej nr 10 krzyże znajdują się we wszystkich salach lekcyjnych. Ilość sal lekcyjnych, w których umieszczone są krzyże jest zróżnicowana w poszczególnych placówkach. Zazwyczaj krzyże znajdują się w większości sal, kilku bądź sporadycznie". - brzmi odpowiedź.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Zobacz również

Porównanie składów Pogoni i Wisły. Kto lepiej wygląda na papierze przed finałem?

Porównanie składów Pogoni i Wisły. Kto lepiej wygląda na papierze przed finałem?

Gitarowy Rekord Świata we Wrocławiu 2024. Tłumy na rynku!

Gitarowy Rekord Świata we Wrocławiu 2024. Tłumy na rynku!

Polecamy

Tragiczny początek majówki na lubelskich drogach. Zginęły już 4 osoby

Tragiczny początek majówki na lubelskich drogach. Zginęły już 4 osoby

Gitarowy Rekord Świata we Wrocławiu 2024. Tłumy na rynku!

Gitarowy Rekord Świata we Wrocławiu 2024. Tłumy na rynku!

Największe skandale podczas finałów Pucharu Polski na Narodowym

Największe skandale podczas finałów Pucharu Polski na Narodowym