
Filipiny
W związku z zagrożeniem terrorystycznym, możliwymi starciami zbrojnymi pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamistycznych, a także ze względu na podwyższone ryzyko porwań cudzoziemców, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do południowej części Filipin.
MSZ w szczególności odradza podróże w rejon wyspy Mindanao i archipelagu Sulu oraz ostrzega przed podróżami na wyspy Cebu i Bohol.
Należy mieć na uwadze, że mimo zdecydowanych działań władz miejscowych, działalność ugrupowań terrorystycznych może objąć również obszary uważane dotychczas za bezpieczne, w tym ośrodki turystyczne. Do porwań cudzoziemców dochodzić może zarówno na lądzie jak i na wodach terytorialnych Filipin.
Nie można wykluczyć ataków terrorystycznych w stolicy, Manili.
Obywatelom polskim przebywającym na Filipinach zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń sił porządkowych i zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.
źródło: www.msz.gov.pl

Indonezja
Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Indonezji w związku z zagrożeniem terrorystycznym
Pomimo zdecydowanych kroków podjętych przez władze indonezyjskie mających na celu walkę z terroryzmem, zjawisko to nadal stanowi poważane źródło zagrożenia. Możliwe są ataki na popularne wśród cudzoziemców hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe, w tym w Dżakarcie i na Bali. Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.
Środkowe Sulawesi, Maluku, Papua i Zachodnia Papua zagrożone są lokalnymi konfliktami.
Obywatelom polskim przebywającym w Indonezji zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, stosowanie się do poleceń służb porządkowych oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz.
źródło: www.msz.gov.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych kategorycznie odradza podróże do wschodniej i południowo-wschodniej Turcji oraz ostrzega przed podróżami do pozostałych regionów kraju.
W prowincjach położonych na wschodzie i południowym wschodzie Turcji, w tym na granicy z Syrią i Irakiem, prowadzone są działania zbrojne. Na obszarze całej Turcji utrzymuje się wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi. Ponadto od 21 lipca 2016 r. w całym kraju obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony po próbie zamachu stanu.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca obywatelom polskim przebywającym w Turcji:
- zachowanie szczególnej ostrożności;
- unikanie wszelkich zgromadzeń publicznych, demonstracji, zbiegowisk;
- nieprzebywanie bez potrzeby w pobliżu gmachów użyteczności publicznej, lokali wyborczych oraz miejsc stacjonowania policji i wojska.
W sytuacjach zagrożenia należy bezwzględnie przestrzegać i stosować się do zaleceń tureckich sił porządkowych. Podczas podróży po Turcji należy zawsze posiadać przy sobie paszport. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca również bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa w środkach masowego przekazu oraz na stronach internetowych urzędów w Ankarze oraz Stambule, jak również dokonanie zgłoszenia podróży w systemie Odyseusz.
źródło: www.msz.gov.pl

Tajlandia
MSZ ostrzega w szczególności przed podróżami do południowych prowincji Pattani, Yala, Narathiwat i Songkhla, w których regularnie dochodzi do ataków bombowych i z użyciem broni palnej.
Zagrożenie terrorystyczne występuje również na pozostałym terytorium Tajlandii, w tym w Bangkoku, na wyspie Phuket i w popularnych wśród turystów miejscowościach jak Krabi, Hua Hin itd.
MSZ przypomina, że, mimo zniesienia z dniem 1 kwietnia 2015 r. stanu wojennego, w Tajlandii nadal obowiązują szczególne środki bezpieczeństwa, m.in. zakaz zgromadzeń o charakterze politycznym.
Osobom przebywającym w Tajlandii zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, bieżące śledzenie informacji o stanie bezpieczeństwa i stosowanie się do zaleceń przedstawicieli biur podróży oraz sił porządkowych. MSZ apeluje także o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.
źródło: www.msz.gov.pl