Nie jest nowiną, że wraz z upływem czasu zmieniają się potrzeby i możliwości. Planując większy remont czy urządzając nowe mieszkanie, warto zaprojektować je tak, by było odporne na cykl życia. Oznacza to, że musi być wygodne i funkcjonalne dziś, ale i za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat, kiedy prawdopodobnie sprawność przynajmniej nieco się pogorszy. Warto zadbać, aby mieszkanie było bezpieczne, funkcjonalne, a także łatwe do utrzymania.
Podłoga i ściany dla bezpieczeństwa
Podstawową kwestią, o którą trzeba zadbać jest wyrównanie poziomu podłogi we wszystkich pomieszczeniach. Wstępy, wysokie progi itp. nie są wygodne dla nikogo. Jednak z upływem lat, gdy traci się sprawność lub pogarsza wzrok mogą stanowić zagrożenie. Z tych samych powodów należy zadbać o to, by wykończenie podłogi było antypoślizgowe (zwłaszcza dotyczy to płytek ceramicznych, ale także paneli podłogowych).
Równie ważny jest sposób ustawienia mebli. Powinny być umieszczone w taki sposób, by można się było przemieszczać między nimi swobodnie, także na wypadek, gdyby było konieczne poruszanie się z pomocą laski, balkonika ortopedycznego, a nawet wózka inwalidzkiego.
Częstym problemem w bardziej zaawansowanym wieku bywają zachwiania równowagi. Lepiej więc zrezygnować z nieprzymocowanych na stałe chodników. Część specjalistów radzi, by w projekt mieszkania włączyć biegnące wzdłuż ścian poręcze, które w razie nagłego zawrotu głowy pomogą utrzymać równowagę. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane mogą stanowić element ozdobny.
Detalem, który bardzo ułatwia życie, są kontrastowe gniazdka i wyłączniki świateł. Najlepiej, by były umieszczone na takiej wysokości, by korzystanie z gniazdek nie wymagało schylania się, a wyłączniki dało się obsłużyć także na siedząco.
Łazienka i kuchnia bezpieczne i wygodne
Kluczowe pomieszczenia to jednak łazienka i kuchnia. warto pamiętać, że o ile pokoje można dostosować do zmieniających się potrzeb względnie łatwo, o tyle remont łazienki czy kuchni to już prawdziwa rewolucja. Warto więc od razu zaprojektować ją tak, aby w razie ograniczenia sprawności można było wygodnie z niej korzystać.
Elementem, o który trzeba zadbać koniecznie, jest bezprogowa kabina prysznicowa z uchwytami pomagającymi zachować równowagę i z siedziskiem. To ostatnie można oczywiście zamontować na stałe, ale też - mając bezprogową kabinę - w razie potrzeby bez problemu dokupić. W sklepach ze sprzętem rehabilitacyjnym za całkiem nieduże pieniądze można znaleźć szeroki wybór taboretów i krzeseł kąpielowych. Dzięki tym rozwiązaniom także osoba o ograniczonej sprawności będzie mogła korzystać z niej wygodnie i bezpiecznie. Wybierając umywalkę i sedes, warto postawić na, ułatwiające sprzątanie, modele podwieszane.
Szczególnie wart rozważenia jest montaż klapy bidetowej. To wyjątkowo komfortowe rozwiązanie dla mieszkańców w każdym wieku. Przy ograniczonej sprawności zaś może okazać się bezcenne.
Urządzając kuchnię, trzeba zadbać przede wszystkim o to, by blaty znalazły się na odpowiedniej wysokości, sprzęty były rozmieszczone ergonomicznie (z wiekiem dodatkowe kilometry pokonywane w czasie gotowania mogą dawać się bardziej we znaki). Dobrym rozwiązaniem może się także okazać rezygnacja z górnych szafek. Ten ostatnio bardzo modny trend sprawia, że kuchnia wydaje się bardziej przestronna, ale też pozwala na łatwiejszy dostęp do artykułów spożywczych, garnków i naczyń, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na szafki z wysuwanymi półkami, koszami cargo itp. rozwiązaniami ułatwiającymi dostęp do zawartości.
