
Zmienią się zasady przyznawania jednego ze świadczeń. Więcej osób załapie się na dodatkowe 300 złotych. Zobacz, na czym mają polegać zmiany.
Szczegóły na kolejnych stronach ---->

Te osoby dostają dodatkowe 300 złotych - takie są zasady świadczenia dla sołtysów
Posłowie debatowali nad dwoma projektami - senackim i poselskim - nowelizacji ustawy o świadczeniu dla sołtysów.
Oba projekty, poszerzające listę beneficjentów świadczenia dla sołtysów, zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Wiodącym jest projekt senacki, który zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji, niezależnie od liczby kadencji. Zmniejsza również wymaganą liczbę świadków pełnienia funkcji sołtysa z pięciu do trzech osób; takie oświadczenia są potrzebne w przypadku, gdy nie ma odpowiednich dokumentów w gminie.

Zgodnie z tym projektem wnioski już złożone przez sołtysów, które nie zostały rozpatrzone, będą rozpatrywane na podstawie nowych przepisów - bez konieczności ponownego składania wniosków. Świadczenie ma nie powodować obniżenia świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.
Inicjatywa senatorów powstała wskutek petycji Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Wskazano w niej na potrzebę modyfikacji przepisów ustawy, gdyż ich literalne stosowanie spowodowało, że świadczeń nie otrzymywała znaczna grupa sołtysów, w tym tacy, którzy pełnili funkcję sołtysa przez dwie kadencje, lecz nie spełnili wymogu pełnienia tej funkcji przez osiem lat.

Sołtysowe 2024 - takie będą zmiany. Więcej osób dostanie dodatkowe 300 zł
Ponadto autorzy petycji postulowali uchylenie przepisów, które pozbawiają prawa do świadczenia pieniężnego sołtysów seniorów pełniących funkcję wyłącznie przed 1990 r., mimo że także otrzymali mandat mieszkańców w wyborach bezpośrednich i demokratycznych.
Zaproponowana przez Senat zmiana miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia, a poselska - 14 dni.