
Oblężenie Festung Breslau
Oblężenie Festung Breslau przez Armię Czerwoną i bitwa o miasto trwały od 13 lutego do 6 maja 1945 we Wrocławiu. Była to jedna z ostatnich bitew II wojny światowej w Europie.
Przez dwa i pół miesiąca Wrocław był oblegany przez wojska 1. Frontu Ukraińskiego dowodzonego przez marszałka Koniewa. Podczas ciężkich walk obie strony niszczyły całe kwartały domów, a załoga twierdzy, siłami robotników przymusowych i cywili, wyburzyła połowę dzielnicy w okolicach dzisiejszego placu Grunwaldzkiego, by zbudować lotnisko zapasowe.
6 maja o godz. 9:00 wojska niemieckie zaprzestały walk i ogłosiły kapitulację. Efektem zaciekłej, wręcz fanatycznej obrony Wrocławia, było zniszczenie miasta w 65 procentach i śmierć około 100 tys. osób.
Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>

Czarna Ospa
17 lipca 1963 roku ogłoszono we Wrocławiu stan epidemii. W mieście szalała czarna ospa. Z powodu szalejącej w mieście czarnej ospy, miasto zostało odcięte od reszty kraju kordonem sanitarnym. Mimo to, ospa wydostała się poza Wrocław, leczono ją w pięciu województwach.
Osoby podejrzane o kontakt z chorymi umieszczono w izolatoriach, które zlokalizowano, między innymi, w Praczach Odrzańskich, na Psim Polu, a w Szczodrem zorganizowano szpital dla chorych na ospę. Stan epidemii odwołano 19 września 1963 roku. W sumie na czarna ospę zachorowało wtedy 99 osób, a siedem z nich zmarło.
Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>

Katastrofa budowlana na placu Grunwaldzkim
22 marca 1966 roku doszło do największej katastrofy budowlanej w powojenne historii Wrocławia. Runęło pięć pięter budowanego właśnie gmachu Wydziału Melioracji Wyższej Szkoły Rolniczej na placu Grunwaldzkim. Budowało go Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego nr 1.
Do katastrofy najprawdopodobniej przyczyniło się stachanowskie tempo jakie narzucono budowniczym. Gmach miał być gotowy na 1 maja. Pod naporem wiatru nieukończona budowla runęła, grzebiąc budowniczych pod stertami betonu.
Tysiąc osób, robotników, wojskowych i wolontariuszy, uczestniczyło w akcji ratunkowej. W katastrofie zginęło 10 osób.
Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>

Tragiczna Żakinada
Do tragedii doszło 10 maja 1967 roku na Wzgórzu Partyzantów na terenie zabytkowego bastionu sakwowego.
Pod naporem ludzi (głównie studentów) bawiących się na Żakinadzie zawaliła się kamienna bariera, której fragment spadł na osoby stojące kilka metrów niżej.
W wyniku katastrofy zmarł 18-letni uczeń technikum budowlanego Zdzisław Jasiński, a ponad 20 osób odniosło poważne obrażenia. Po katastrofie Wzgórze Partyzantów zostało zamknięte na kilka lat.
Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>