
Zakaz handlu w niedziele - oto najważniejsze zasady
Już wiosną 2017 mogą wejść w życie przepisy dotyczące zakazu handlu w niedziele. Nad projektem zgłoszonym m.in. przez Solidarność pracuje właśnie Sejm. Zakaz handlu ma obowiązywać od godz. 6 w niedzielę do godz. 6 w poniedziałek. Ale z pewnymi wyjątkami.
Poznajcie najważniejsze zasady dotyczące zakazu handlu, jakie przewiduje propozycja nowych przepisów. Jakie sklepy będą mogły pracować? W które niedziele zrobimy zakupy w supermarketach? Dowiecie się tego z kolejnych slajdów - obejrzycie je posługując się myszką lub klawiszami strzałek na klawiaturze.

Niedziele bez zakazu
Wszystkie sklepy będą mogły pracować tylko w siedem konkretnych niedziel w roku:
- dwie ostatnie niedziele przypadające przed świętami Bożego Narodzenia (ale jeśli jedną z tych niedziel jest Wigilia, sklepy będą musiały zostać zamknięte do godz. 14)
- w ostatnią niedzielę przypadającą przed Wielkanocą
- w ostatnią niedzielę stycznia
- w ostatnią niedzielę czerwca
- w pierwszą niedzielę lipca
- w ostatnią niedzielę sierpnia
Czytaj więcej o zakazie handlu w niedzielę na kolejnych slajdach

Otwarte małe sklepiki, ale nie Żabki
Właściciele małych osiedlowych sklepików będą mogli je otworzyć w niedzielę ale tylko pod warunkiem, że sami będą sprzedawcami. Nie dotyczy to sklepów działających w oparciu o franczyzę lub ajencję (takich jak np. Żabka) - one nie będą mogły pracować.
Czytaj więcej o zakazie handlu w niedzielę na kolejnych slajdach

Sklepy na stacjach? Tylko małe
Czynne będą mogły być sklepy działające przy stacjach benzynowych - ale tylko pod warunkiem, że powierzchnia sali sprzedaży w takich sklepach nie przekracza 80 metrów kwadratowych (a na stacjach przy autostradach - 150 metrów).
Czytaj więcej o zakazie handlu w niedzielę na kolejnych slajdach