
10 rzeczy, które warto wiedzieć o ćwiczeniach Zapad 2021
Rosyjskie manewry wojskowe Zapad-2021 będą pilnie obserwowane przez dowództwo NATO, a także przez Polskę. Oficjalnie nazywane są obronnymi, jednak eksperci wskazują na ofensywny charakter ćwiczeń wojskowych za naszą wschodnią granicą. Przyglądamy się bliżej miejscom i zakresowi ćwiczeń, które odbędą się w połowie września (10-16) na terytorium Rosji i Białorusi, a także uczestniczącym w nim jednostkom. Są to bardzo ważne manewry, odbywają się cyklicznie i są jedną z czterech głównych części ćwiczeń wojskowych Rosji.
(Zdjęcie pochodzi z ćwiczeń Zapad 2017)

Przygotowania
Rozpoczęto je odpowiednio wcześnie. W istocie ćwiczenia trwają od czerwca, na poligonach od lipca. Pierwszy transport z rosyjskimi uczestnikami wrześniowej kulminacji dotarł na poligon pod Brześciem już 22 lipca. Jeszcze wcześniej miały miejsce prace planistyczne i przygotowawcze – w styczniu prezydenci obu państw zatwierdzili zamysł wydarzenia, w lutym odbył się trening sztabowy, a na przełomie marca i kwietnia – rekonesans poligonów. A już pod koniec 2020 roku rozpoczęła się towarzysząca im operacja dezinformacyjna mająca przedstawić Zapad-2021 jako działanie obronne sojuszu Białorusi i Rosji przed rzekomo narastającą agresją ze strony NATO. W sierpniu odbyło się szkolenie policji wojskowej, wojsk inżynieryjnych oraz wojsk ochrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej, a także oddziałów logistycznych (w ramach ćwiczeń zabezpieczenia materiałowo-technicznego). Uczestniczyły w nim praktycznie wszystkie jednostki ww. rodzajów wojsk z Zachodniego OW i armii białoruskiej.
(Zdjęcie pochodzi z ćwiczeń Zapad 2017)

Poligony
Rosja jest wielka, zatem ćwiczenia Zapad-2021 mają odpowiedni rozmach i będą prowadzone na wielu poligonach – na czterech poligonach białoruskich (Obóz-Leśniowski, Brześć, Domanowo i Różana) położonych przy granicy z Polską w obwodzie brzeskim oraz na dziewięciu poligonach w Rosji (poligon Kiriłłowski, Strugi Krasnyje, Mulino, Pogonowo, Chmielewka, Prawdiński, Dobrowolski, Dorogobuż, Bolski). Przy granicy z Litwą, w obwodzie kaliningradzkim znajduje się poligon Dobrowolski, a Chmielewka to poligon morski Floty Bałtyckiej w okolicach Primorska.
(Zdjęcie pochodzi z ćwiczeń Zapad 2017)

Liczba żołnierzy
Rosjanie oficjalnie przestrzegają ustaleń z 2011 roku z Dokumentu Wiedeńskiego, żeby ich część odbywająca się w Europie nie podlegała obowiązkowi zapraszania obserwatorów z innych państw czyli NATO – czyli, żeby liczebność wojsk nie przekroczyła 13 000 żołnierzy, żeby liczba czołgów była mniejsza niż 300, bojowych wozów opancerzonych mniejsza niż 500, artylerii 250, a samolotów 200… Dlatego np. w Zapad-2017 oficjalnie wzięło udział 12.700 żołnierzy, około 680 sztuk uzbrojenia i techniki wojskowej, około 70 samolotów i śmigłowców oraz 10 okrętów. Oficjalnie…
Nieoficjalnie wiadomo, że skala ćwiczeń będzie większa, ponieważ z Moskwy przenikały informacje o liczbie wszystkich uczestników ćwiczeń „do 200 tys.”. Można przyjąć, że skala może być znacznie większą.
(Zdjęcie pochodzi z ćwiczeń Zapad 2017)