1/17
W chwili wybuchu powstania w Warszawie miał 43 lata. Przed...
fot. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mieczysław Fogg

W chwili wybuchu powstania w Warszawie miał 43 lata. Przed wojną współpracował między innymi z kabaretem Qui Pro Quo, nagrywał piosenki dla wytwórni Odeon. W 1935 roku nagrał prawdopodobnie swój największy przebój, tango "To ostatnia niedziela". W 1937 r. zwyciężył w głosowaniu słuchaczy Polskiego Radia na najpopularniejszego piosenkarza. W czasie wojny pomagał przyjaciołom żydowskiego pochodzenia, został uhonorowany tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. W Powstaniu warszawskim był starszym strzelcem III Batalionu Pancernego „Golski” (II Batalion Szturmowy „Odwet”). Dowódcy odsuwali go od linii frontu. Mimo, że chciał walczyć mówiono mu że brakuje broni i ma problemy ze wzrokiem i lepiej, żeby śpiewał i podtrzymywał na duchu ludność stolicy. Podczas 63 dni powstania wystąpił ponad 100 razy dla biorących udział w walkach i ludności miasta. Po raz ostatni publicznie wystąpił w 1988 roku, zmarł w roku 1990.

2/17
Mało kto pewnie rozpoznał by go z tego zdjęcia. Oprócz...
fot. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Miron Białoszewski

Mało kto pewnie rozpoznał by go z tego zdjęcia. Oprócz pisania trudził się także aktorstwem, a na zdjęciu widzimy go właśnie czasie spektaklu teatralnego. Powstanie przeżył jako cywil. To właśnie dzięki niemu możemy przeczytać jeden z najdokładniejszych i najbardziej realistycznych dzienników tamtych dni, czyli "Pamiętnik z powstania warszawskiego". Pisany zarówno z perspektywy zatłoczonych piwnic, ale też poruszania się po mieście i barykad.

3/17
Wybitny polski aktor, któremu naliczono ponad 300 ról...
fot. fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Leon Niemczyk

Wybitny polski aktor, któremu naliczono ponad 300 ról filmowych i serialowych. Czasami mówiono, że gra we wszystkim co jest kręcone. Ogromną popularność przyniósł mu nominowany do Oscara "Nóż w wodzie", "Rękopis znaleziony w Saragossie", a potem "Wielki Szu". Ukończył podchorążówkę Armii Krajowej, ukrywał się pod fałszywym nazwiskiem w celu ukrycia przed Gestapo. Walczył w powstaniu, w czasie wojny ranny w nogę. Jego brat Ludwik również był żołnierzem AK, a po wojnie pomagał przerzucać z PRL ludzi na Zachód, którzy chcieli uciec z Polski. Po upadku powstania służył jeszcze w armii amerykańskiej, a po powrocie do kraju aresztowany i osadzony w więzieniu za przynależność do AK i armii amerykańskiej, wyszedł na wolność w 1947 roku.

4/17
Nie walczył w powstaniu, ale to jeden z nielicznych...
fot. domena publiczna

Władysław Szpilman

Nie walczył w powstaniu, ale to jeden z nielicznych przypadków przetrwania całej okupacji niemieckiej na terenie Warszawy. Robi tym większe wrażenie, że Szpilman był przecież żydowskiego pochodzenia. 23 września 1939 grał w ostatniej audycji „na żywo” Polskiego Radia recital utworów Chopina. Dzięki temu, że przeżył po 6 latach, gdy Polskie Radio wznawiało działalność rozpoczęło nadawanie od tych samych koncertów. Był jednym z warszawskich robinsonów, pozostał w mieście po upadku powstania. Mówi się, że na terenie Warszawy pozostało wtedy około 1000 cywilów. W czasie powstania warszawskiego i po jego zakończeniu pozostał w ukryciu, odcięty od wszelkiej pomocy ze strony przyjaciół, w ruinach wypalonego domu w alei Niepodległości 223. Do końca lipca 1994 pomagali mu materialnie przyjaciele oraz działacze tacy jak Irena Sendlerowa. W ruinach odnalazł go Niemiec, który pomógł mu przeżyć. Jako historię w nagrodzonym trzema Oscarami filmie "Pianista" pokazał Roman Polański.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Jest decyzja w związku z pożarem Marywilskiej 44. Co dalej z centrum handlowym?

Jest decyzja w związku z pożarem Marywilskiej 44. Co dalej z centrum handlowym?

Raport z trybun. Na meczu Lech - Legia wszystko wybiło

Raport z trybun. Na meczu Lech - Legia wszystko wybiło

Szwedzi za mocni dla Biało-Czerwonych. Honorowy gol Łyszczarczyka ZDJĘCIA

Szwedzi za mocni dla Biało-Czerwonych. Honorowy gol Łyszczarczyka ZDJĘCIA

Zobacz również

Iga Świątek najlepiej zarabiającą sportsmenką na świecie. Jak jej się to udaje?

Iga Świątek najlepiej zarabiającą sportsmenką na świecie. Jak jej się to udaje?

Zawalenie się bloku w Biełgorodzie. Atak Ukrainy czy robota Kremla? - WIDEO

Zawalenie się bloku w Biełgorodzie. Atak Ukrainy czy robota Kremla? - WIDEO