
Nie każdy fragment biało-czerwonego materiału jest symbolem państwowym. Flaga państwowa ma ściśle określone proporcje - to prostokąt o stosunku wysokości do długości 5:8, o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu . Ma także precyzyjnie określone odcienie barw zapisane w ustawie. Czerwień powinna mieć odcień karmazynu, cynobru. Biel nie powinna być odcieniem srebra. Flagę eksponuje się na masztach, w czasie marszów, na ulicznych latarniach i przed domami umieszcza się ją na drzewcu. Po fladze państwowej nie wolno pisać i rysować.

Czym innym od flagi są barwy narodowe. Różnią się tym, że nie mają określonych proporcji, choć ich barwy powinny spełniać standard. Barwy narodowe mogą być dowolnej długości i szerokości, trzeba jednak pamiętać, że szerokość obu pasów musi być równa. Barwy narodowe mogą być m.in. dekoracją odzieży, w postaci kokard, wstęg. Mogą również stanowić element okolicznościowego wystroju wnętrz, w czasie uroczystości patriotycznych - w postaci długiej, drapowanej lub nie, wstęgi. Wyjątkowo, w czasie zawodów sportowych, dopuszczone jest umieszczanie na narodowych barwach napisów.

Od 2004 r. 2 maja obchodzimy Święto Flagi. Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 st. do do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie. W czasie świąt narodowych gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości
górnej framugi drzwi wejściowych.

Jednym ze sposobów eksponowania flagi państwowej RP jest wywieszenie pionowo na linie między domami. W takim przypadku barwa biała powinna być po lewej stronie dla patrzącego w kierunku północnym lub zachodnim.