Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. O czym należy pamiętać, by okazać Biało-Czerwonej należny jej szacunek?
Nie każdy fragment biało-czerwonego materiału jest symbolem państwowym. Flaga państwowa ma ściśle określone proporcje - to prostokąt o stosunku wysokości do długości 5:8, o dwóch pasach poziomych równej szerokości, białym u góry i czerwonym u dołu.
Ma także precyzyjnie określone odcienie barw zapisane w ustawie. Czerwień powinna mieć odcień karmazynu, cynobru. Biel nie powinna być odcieniem srebra. Flagę eksponuje się na masztach, w czasie marszów, na ulicznych latarniach i przed domami umieszcza się ją na drzewcu. Po fladze państwowej nie wolno pisać i rysować.
Przed domami nie mogą być eksponowane flagi państwowe z godłem, co się, niestety, bardzo często zdarza. Takie flagi są przynależne m.in. zagranicznym misjom wojskowym, dyplomatycznym. Ta sama zasada dotyczy bander przynależnym jedynie statkom i okrętom wojennym.
Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości.
Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45 st. do do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie. W czasie świąt narodowych gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych.
