Niedziela byłaby dobrym dniem na złożenie podpisów przez prezesa PKP, prezydenta Lublina i przewodniczącego lubelskiej „Solidarności”, bo właśnie wtedy odbędą się obchody 38. rocznicy Lubelskiego Lipca.
Chodzi o falę strajków w 1980 r. która ogarnęła 150 zakładów Lubelszczyzny, a robotnicy bezkrwawo wywalczyli realizację swoich postulatów.
- Centrum mogłoby się mieścić w nieużywanych obiektach PKP - precyzował Marian Król, przewodniczący Zarządu Regionu Śodkowowschodniego NSZZ „Solidarność” i wskazywał na lokomotywownię w Lublinie, gdzie 38 lat temu strajkowali kolejarze.
- Razem z prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem rozmawialiśmy o centrum z prezesem PKP. Być może 15 lipca dojdzie do podpisania listu intencyjnego w sprawie jego budowy - dodał Król i zaznaczył, że nie ma to być zwykłe muzeum Lubelskiego Lipca, ale placówka o szerokiej działalności. - Prezentująca realia Lubelszczyzny czasów międzywojennych i dorobek Lubelskiego Lipca - zaznaczył.
Niedzielne obchody wydarzeń sprzed 38 lat rozpoczną się o godz. 10 uroczystym posiedzeniem zarządu lubelskiej „Solidarności” w sali konferencyjnej IPN przy ul. Wodopojnej 2. Na godz. 11.30 zaplanowana jest msza w archikatedrze, skąd jej uczestnicy o godz. 12.45 przemaszerują na teren lokomotywowni. Tam odbędą się główne uroczystości. Na godzinę 16 zaplanowano koncert zespołu Contra Mundum.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE: