1/7
System opłat e-TOLL za korzystanie z autostrad: A2 i A4,...
fot. Paweł Relikowski/Polska Press

Znikają szlabany z autostrady A4 pod Wrocławiem. Czeka nas chaos i mandaty?

System opłat e-TOLL za korzystanie z autostrad: A2 i A4, czyli administrowanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, od dwóch miesięcy obowiązuje już kierowców pojazdów ciężarowych. Od środy 1 grudnia dołączą do nich wszyscy pozostali kierowcy - w tym osobówek. Podróżujący autostradą A4 Wrocław-Sośnica oraz autostradą A2 na odcinku Konin-Stryków, będą mogli przejechać bez konieczności zatrzymywania się przed szlabanem. Za przejazd nie zapłacą już w kiosku poboru opłat na bramkach, okazując papierowy bilet. Będzie to możliwe wyłącznie na podstawie elektronicznego e-biletu autostradowego za pośrednictwem aplikacji e-TOLL PL lub biletu papierowego, który trzeba kupić na jednej ze stacji paliw. Niestety, w naszym regionie jest tylko niespełna 15 takich stacji, z czego tylko 3 we Wrocławiu.

Płacenia za przejazd autostradą nie warto unikać, bo mandaty za brak opłaty za przejazd są bardzo wysokie. Za brak papierowego biletu lub odpowiednio - przelanej w aplikacji kwoty - zapłacimy mandat w wysokości 500 zł.

Aby uniknąć stresu i kar wyjaśniamy, jak prawidłowo korzystać z systemu e-TOL, z jakiej aplikacji skorzystać, aby uiścić opłatę lub gdzie kupić papierowy bilet. Czytajcie dalej na kolejnym slajdzie.

2/7
Według założeń Ministerstwa Finansów, aplikacja e-TOLL ma...
fot. Paweł Relikowski/Polska Press

Jak działa e-TOLL?

Według założeń Ministerstwa Finansów, aplikacja e-TOLL ma być głównym źródłem zakupu e-biletu autostradowego. Z systemu można też korzystać za pomocą urządzeń OBU (On Board Unit) i ZSL (Zewnętrzny System Lokalizacyjny) przekazujących dane geolokalizacyjne z pojazdów do e-TOLL. Kupno tych urządzeń wiąże się z wydatkiem od 140 do nawet 500 zł. Najpewniej więc kierowcy będą starali się korzystać z bezpłatnej aplikacji e-TOLL.

Aplikację e-TOLL trzeba pobrać na swojego smartfona, a następnie założyć w niej konto i przypisać samochód. Chcąc dodać pojazd, musimy podać numery z tablic rejestracyjnych, klasę wagową auta, a norma spalin zostanie określona automatycznie. Niestety, założenie konta nie należy do specjalnie prostych. Aby to zrobić, potrzebny jest profil zaufany lub inne metody weryfikujące tożsamość, takie jak: e-dowód czy m-Obywatel.

Po założeniu konta należy wpłacić kwotę, z której automatycznie będą pobierane opłaty. Zakupiony bilet będzie ważny przez 48 godzin od wskazanej daty. Będzie można go zwrócić przed zadeklarowaną godziną rozpoczęcia podróży. Bilet można również kupić z wyprzedzeniem po podaniu numerów rejestracyjnych auta, a także odcinka autostrady, którą zamierzamy jechać wraz z datą i godziną rozpoczęcia przejazdu.

Niestety, pierwszy miesiąc obnażył całą listę problemów związanych z przejściem z viaTOLL na e-TOLL, w tym wskazywaną przez kierowców niską intuicyjność systemu, jak i zdarzający się brak kompatybilności z urządzeniami ZSL i OBU. Zdaniem użytkowników, którzy oceniają w sklepach App Store i Google Play, aplikacja wiesza się, niewłaściwie nalicza opłaty oraz jest niebezpieczną formą ich uiszczania, ponieważ jej skomplikowana obsługa odciąga uwagę kierowcy od trasy.

Co zamiast logowania się w systemie e-TOLL? O innych, prostszych sposobach piszemy dalej.

3/7
Ministerstwo Finansów poinformowało o udostępnieniu...
fot. Paweł Relikowski/Polska Press

Co zamiast systemu e-TOLL?

Ministerstwo Finansów poinformowało o udostępnieniu aplikacji e-TOLL PL BILET. Aplikacja służy do zakupu e-biletu autostradowego i można ją zainstalować na swoim smartfonie za pomocą Google Play i App Store. Aby kupić e-bilet autostradowy za pomocą e-TOLL PL BILET, należy wybrać autostradę, po której planujemy się poruszać (A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław-Sośnica), wprowadzić dane pojazdu, którym będziemy jechać (kategorię pojazdu: samochód osobowy lub motocykl, numer rejestracyjny i kraj rejestracji), wypełnić szczegóły trasy przejazdu (wjazd – punkt początkowy i wyjazd – punkt końcowy trasy, datę i godzinę planowanej podróży), a następnie dokonać płatności za przejazd, wybierając metodę płatności i dokonać jej autoryzacji.

Alternatywą dla rządowych: e-TOLL PL oraz e-TOLL PL BILET jest aplikacja Autopay stworzona przez Blue Media oraz aplikacja Spark. O nich piszemy dalej.

4/7
Po pobraniu aplikacji Autopay zakładamy konto, podając adres...
fot. Paweł Relikowski/Polska Press

Aplikacje Autopay i Spark

Po pobraniu aplikacji Autopay zakładamy konto, podając adres e-mail, numer telefonu, markę i numer rejestracyjny pojazdu. W przeciwieństwie do aplikacji rządowej, nie musimy robić przedpłaty. W Autopay musimy za to podać numer karty kredytowej lub debetowej. Aplikacja Autopay pozwoli nam wybrać te odcinki autostrad, za przejazd którymi opłaty pobierane będą automatycznie. Po uruchomieniu aplikacja odczytuje położenie pojazdu, korzystając z danych GPS. System rozpozna rejestrację pojazdu i podniesie szlaban. Podobny mechanizm zadziała przy zjeździe autostrady. System Autopay też to wykryje i skasuje odpowiednią kwotę z podpiętej do niego karty płatniczej. Nie trzeba wciskać żadnego przycisku start czy stop. Wystarczy, że aplikacja Autopay jest włączona i działa w tle.

Jest też jeszcze jedna alternatywa dla rządowego rozwiązania - aplikacja Spark stworzona przez Platformę Detalistów i Przelewy24. Jej twórcy podkreślają brak śledzenia (geolokalizacji), konieczności przedpłacenia konta (co jest wymagane w aplikacji e-TOLL), możliwość zapłacenia za wybrany odcinek i - co najważniejsze - błyskawiczną rejestrację. Usługa będzie udostępniona od 1 grudnia w pierwszej kolejności dla użytkowników systemu iOS, a nieco później także dla użytkowników systemu Android. Za pomocą Sparka możliwy będzie również zakup biletu dla innej osoby oraz zakup kilku biletów z wyprzedzeniem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dodatkowo, w przypadku zmiany planów, istnieje możliwość zwrotu biletu przed rozpoczęciem jego terminu ważności. W sytuacji, gdy komuś zdarzy się już wjechać na autostradę bez biletu, Spark umożliwia jego "awaryjny" zakup biletu z datą wsteczną.

Jeśli nie chcecie korzystać z aplikacji, będziecie musieli kupować bilety papierowe na wskazanych stacjach paliw. O tym piszemy dalej.

Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.

Polecamy

Barcelona nie jest najlepszą drużyną w Katalonii! Na osłodę gol Lewandowskiego

Barcelona nie jest najlepszą drużyną w Katalonii! Na osłodę gol Lewandowskiego

Ruch pokonał Lecha! "Tłuste koty" z Poznania wypisują się z walki o Majstra

Ruch pokonał Lecha! "Tłuste koty" z Poznania wypisują się z walki o Majstra

Cracovia zdemolowała Górnika! Jednostronny mecz w Ekstraklasie

Cracovia zdemolowała Górnika! Jednostronny mecz w Ekstraklasie

Zobacz również

ZUS wysyła ważne listy do emerytów i rencistów. Sprawdź, co znajduje się w kopercie

ZUS wysyła ważne listy do emerytów i rencistów. Sprawdź, co znajduje się w kopercie

Gwiazdy na gali zamknięcia Off Camery. Kto najlepiej wypadł na ściance? Zdjęcia

Gwiazdy na gali zamknięcia Off Camery. Kto najlepiej wypadł na ściance? Zdjęcia