
Borelioza - na co warto uważać? Jakie objawy choroby? Diagnoza i leczenie
Borelioza jest również znana jako choroba z Lyme. Powodują ją bakterie Borrelia burgdorferi. Te zaś najczęściej są przenoszone przez kleszcze. W związku z tym planując wyjazdy na majówkę i inne wakacje warto wiedzieć więcej o tym zagrożeniu. Nie jest to obawa bezpodstawna. Według szacunków każdego roku w Polsce zakażeniu tą chorobą ulegają dziesiątki tysięcy osób.

Czym jest borelioza?
Borelioza, czyli krętkowica kleszczowa (lub choroba z Lyme) jest dolegliwością, o której głośno stało się w latach 80. XX wieku. Bakterie odpowiedzialne za tę chorobę występują pod kilkoma postaciami. Są to przede wszystkim niezwykle ruchliwe krętki (stąd nazwa „krętkowica kleszczowa”) oraz nieruchome i odporne na wiele antybiotyków cysty. Choroba ta jest niezwykle poważna i dlatego trzeba na nią uważać. Borelioza często jest wywoływana przez kleszcze.

Jakie objawy ma borelioza?
Atakująca nerwy borelioza jest odpowiedzialna m.in. za naruszanie stabilności nerwów twarzowych. Dlatego też problemem staje się m.in. zamykanie powiek, a także i opadanie kącików ust. Tzw. neuroborelioza może zaburzyć również prawidłowe widzenie, co będzie objawiać się m.in. czasowym zaburzeniem wzroku oraz nadwrażliwością na światło. Wśród objawów można wymienić:
*huśtawki nastrojów,
*drażliwość,
*zaburzenie koncentracji,
*zaburzenie potencji (to zdarza się niezwykle rzadko),
*zaburzenie miesiączkowania,
*problemy z sercem,
*zapalenie pęcherza.

Objawy skórne boreliozy
Podstawowymi sygnałami o tym, że mamy boreliozę jest zmiana skórna. Przede wszystkim jest to rumień pojawiający się wokół miejsca ukłucia przez kleszcza. Poza tym problemem staje się zanikowe zapalenie skóry (zwykle przewlekłe), a także czerwono-błękitny guz.