
Diagnostyka boreliozy - jak przebiega?
Wykrycie boreliozy jest kluczowe, jeśli zależy nam na uniknięciu poważnych konsekwencji zdrowotnych. W praktyce diagnostykę powinniśmy przeprowadzić za każdym razem, gdy tylko wykryjemy ukłucie przez kleszcza. Im większa szansa na szybkie rozpoznanie, tym lepiej. Ryzyko zachorowania wzrasta z każdą godziną, choć pierwsze dwa dni wydają się być stosunkowo spokojne. Gdy tylko masz choćby przypuszczenie boreliozy, koniecznie wykonaj odpowiednie badania laboratoryjne. Powinny być to przede wszystkim:
1. testy ELISA;
2. test Western Blot na boreliozę;
3. test PCR na boreliozę.

Borelioza u dzieci
W przypadku dzieci borelioza przez dłuższy nawet czas może nie być poprawnie zdiagnozowana. Przede wszystkim dlatego, że rumień nie zawsze pojawia się w swojej charakterystycznej formie. Niestety, późniejsze rozpoznanie choroby znacząco zmniejsza szanse na wyleczenie. Borelioza u dzieci może mieć charakter wrodzony (powstały jeszcze w łonie matki), co jednak jest niezwykle rzadkie. W ich przypadku po ukłuciu przez kleszcza mogą się pojawić takie objawy jak:
1. ból głowy,
2. drażliwość,
3. bóle mięśni i stawów,
4. męczliwość,
5. zaburzenia pamięci i koncentracji, a zatem i kłopoty z nauką.

Jak wygląda profilaktyka boreliozy?
Podstawą skutecznej walki z zagrożeniem, które może spotkać nas podczas rodzinnego wypadu do lasu lub na łąkę jest odpowiednia profilaktyka. Współcześnie nie ma szczepionki na tę chorobę, a sam organizm znacząco słabnie przez proces leczenia. Najważniejsze jest to, aby po każdym wypadzie na łąkę lub do lasu dokładnie obejrzeć zarówno siebie, jak i bliskich. Ważne jest zwracanie uwagi na okolice pachwin, gdzie skóra jest cieńsza, a zatem jest bardziej narażona na atak.
Znalezionego kleszcza trzeba wyciągnąć pęsetą tak, aby pozbyć się zwłaszcza jego aparatu gębowego. Lepiej jednak nie usuwać ich poprzez rozgniatanie. Pomocny będzie z pewnością alkohol o wysokim stężeniu alkoholu. Im wcześniej wykryje się chorobę, tym szybciej wyleczy się boreliozę.

Czym leczyć boreliozę?
Leczenie boreliozy zależy w dużej mierze od tego, kiedy odkryjemy chorobę. Z zasady kuracja wymaga przyjmowania antybiotyków, co trwa zwykle od 21 do 28 dni (chyba że odpowiednio wcześnie wykryjemy zakażenie). Proces leczenia wymaga podawania takich antybiotyków jak penicylina, metronidazol czy cefalosporyna.