Spis treści
Zobacz wideo: Zimna krew w obliczu ognia. 10-letni bohater z Koronowa odznaczony

Czym jest borelioza?
Borelioza, czyli krętkowica kleszczowa (lub choroba z Lyme) jest dolegliwością, o której głośno stało się w latach 80. XX wieku. Bakterie odpowiedzialne za tę chorobę występują pod kilkoma postaciami. Są to przede wszystkim niezwykle ruchliwe krętki (stąd nazwa „krętkowica kleszczowa”) oraz nieruchome i odporne na wiele antybiotyków cysty. Choroba ta jest niezwykle poważna i dlatego trzeba na nią uważać. Borelioza często jest wywoływana przez kleszcze.
Jakie objawy ma borelioza?
Atakująca nerwy borelioza jest odpowiedzialna m.in. za naruszanie stabilności nerwów twarzowych. Dlatego też problemem staje się m.in. zamykanie powiek, a także i opadanie kącików ust. Tzw. neuroborelioza może zaburzyć również prawidłowe widzenie, co będzie objawiać się m.in. czasowym zaburzeniem wzroku oraz nadwrażliwością na światło. Wśród objawów można wymienić:
- huśtawki nastrojów,
- drażliwość,
- zaburzenie koncentracji,
- zaburzenie potencji (to zdarza się niezwykle rzadko),
- zaburzenie miesiączkowania,
- problemy z sercem,
- zapalenie pęcherza.
Polecamy
Objawy skórne boreliozy
Podstawowymi sygnałami o tym, że mamy boreliozę jest zmiana skórna. Przede wszystkim jest to rumień pojawiający się wokół miejsca ukłucia przez kleszcza. Poza tym problemem staje się zanikowe zapalenie skóry (zwykle przewlekłe), a także czerwono-błękitny guz.
Diagnostyka boreliozy - jak przebiega?
Wykrycie boreliozy jest kluczowe, jeśli zależy nam na uniknięciu poważnych konsekwencji zdrowotnych. W praktyce diagnostykę powinniśmy przeprowadzić za każdym razem, gdy tylko wykryjemy ukłucie przez kleszcza. Im większa szansa na szybkie rozpoznanie, tym lepiej. Ryzyko zachorowania wzrasta z każdą godziną, choć pierwsze dwa dni wydają się być stosunkowo spokojne. Gdy tylko masz choćby przypuszczenie boreliozy, koniecznie wykonaj odpowiednie badania laboratoryjne. Powinny być to przede wszystkim:
- testy ELISA;
- test Western Blot na boreliozę;
- test PCR na boreliozę.
Polecamy
- Dieta na masę i dieta na rzeźbę. Takiego jedzenia musisz unikać przy takim treningu
- Tak jedzenie awokado może pomóc najszybciej schudnąć. W ten sposób stracimy wagę
- Masz problem z seksem? Poznaj proste ćwiczenia poprawiające współżycie!
- Nie tylko Ewa Chodakowska i Anna Lewandowska! Tak ćwiczy Karolina Mieszała
Borelioza u dzieci
W przypadku dzieci borelioza przez dłuższy nawet czas może nie być poprawnie zdiagnozowana. Przede wszystkim dlatego, że rumień nie zawsze pojawia się w swojej charakterystycznej formie. Niestety, późniejsze rozpoznanie choroby znacząco zmniejsza szanse na wyleczenie. Borelioza u dzieci może mieć charakter wrodzony (powstały jeszcze w łonie matki), co jednak jest niezwykle rzadkie. W ich przypadku po ukłuciu przez kleszcza mogą się pojawić takie objawy jak:
- ból głowy,
- drażliwość,
- bóle mięśni i stawów,
- męczliwość,
- zaburzenia pamięci i koncentracji, a zatem i kłopoty z nauką.
Jak wygląda profilaktyka boreliozy?
Podstawą skutecznej walki z zagrożeniem, które może spotkać nas podczas rodzinnego wypadu do lasu lub na łąkę jest odpowiednia profilaktyka. Współcześnie nie ma szczepionki na tę chorobę, a sam organizm znacząco słabnie przez proces leczenia. Najważniejsze jest to, aby po każdym wypadzie na łąkę lub do lasu dokładnie obejrzeć zarówno siebie, jak i bliskich. Ważne jest zwracanie uwagi na okolice pachwin, gdzie skóra jest cieńsza, a zatem jest bardziej narażona na atak.
Znalezionego kleszcza trzeba wyciągnąć pęsetą tak, aby pozbyć się zwłaszcza jego aparatu gębowego. Lepiej jednak nie usuwać ich poprzez rozgniatanie. Pomocny będzie z pewnością alkohol o wysokim stężeniu alkoholu. Im wcześniej wykryje się chorobę, tym szybciej wyleczy się boreliozę.
Czym leczyć boreliozę?
Leczenie boreliozy zależy w dużej mierze od tego, kiedy odkryjemy chorobę. Z zasady kuracja wymaga przyjmowania antybiotyków, co trwa zwykle od 21 do 28 dni (chyba że odpowiednio wcześnie wykryjemy zakażenie). Proces leczenia wymaga podawania takich antybiotyków jak penicylina, metronidazol czy cefalosporyna.
Jakie są skutki boreliozy?
W wyniku zachorowania na boreliozę może dojść do:
- zapalenia stawów,
- zapalenia opon mózgowych,
- niedomykalność szpary powiek,
- zapalenie mózgu,
- zapalenie nerwu wzrokowego,
- porażenie nerwu twarzowego,
- powikłania sercowe.