Nowa aplikacja mObywatel 2.0 – jest data premiery. Odświeżony interfejs, dowód osobisty na równi z plastikowym i inne nowości

Piotr Szymański
Piotr Szymański
mObywatel to odpowiednik cyfrowego portfela, w którym w jednym miejscu przechowywane są nasze najważniejsze dokumenty.
mObywatel to odpowiednik cyfrowego portfela, w którym w jednym miejscu przechowywane są nasze najważniejsze dokumenty. Piotr Szymański/Polska Press
Ustawa stawiającą dokumenty cyfrowe w aplikacji mobilnej mObywatel na równi z tradycyjnymi została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dzięki temu wkrótce możliwe stanie się legitymowanie wirtualnymi dokumentami we wszystkich placówkach i instytucjach w Polsce. Natomiast Cyfryzacja KPRM kończy prace nad aplikacją mObywatel w wersji 2.0, którą wyróżniają przebudowany interfejs i dodatkowe funkcjonalności. Sprawdź, kiedy oficjalna premiera mObywatel 2.0.

Spis treści

Aplikacja mObywatel – co to jest?

Aplikacja mObywatel to odpowiednik cyfrowego portfela, w którym w jednym miejscu przechowywane są nasze najważniejsze i najpotrzebniejsze na co dzień dokumenty. Zaliczamy do nich:

  • mObywatel – dowód osobisty;
  • mPrawo jazdy – prawo jazdy;
  • mPojazd – dowód rejestracyjny pojazdu wraz z informacjami o ubezpieczeniu, badaniu technicznym i ostatnim przebiegu;
  • Punkty karne – suma zebranych punktów karnych;
  • eRecepta – historia recept wystawionych na nasze dane.
  • Unijny Certyfikat COVID – certyfikaty naszych szczepień na COVID-19, wraz z kodem QR i terminem ważności;
  • mLegitymacja szkolna/studencka/emeryta-rencisty/UUT (dla pracowników kolei).

Ponadto w aplikacji mObywatel możemy dodać Kartę Dużej Rodziny (ulgi i zniżki dla rodzin wielodzietnych), legitymację adwokacką, podejrzeć zakupione bilety kolejowe przez Bilkom, a także złożyć wniosek np. o zwiększenie limitu na energię elektryczną czy zgłosić incydent mogący mieć niekorzystny wpływ na środowisko. W apce znajdziemy także kompendium dla Polaków podróżujących za granicę – wszystkie najważniejsze i aktualne informacje o sytuacji w wybranym państwie docelowym (np. obowiązek szczepień na COVID-19).

Do tej pory mObywatela w sklepach Google Play oraz App Store pobrano 10 mln razy. Z czego tylko w I kwartale 2023 roku zanotowano ponad milion instalacji.

Od stycznia 2023 roku w jego ramach dostępna jest mLegitymacja emeryta-rencisty, którą pobrało już ponad 353 tysiące użytkowników. Do najpopularniejszych funkcji należy też sprawdzanie punktów karnych oraz danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym, polisie OC i karcie pojazdu. Z tych opcji skorzystało już ponad 6 milionów osób. Użytkownicy doceniają również możliwość skorzystania z Karty Dużej Rodziny – pobrało ją 556 tys. osób – dodał resort cyfryzacji.

Ustawa o mObywatel podpisana przez prezydenta

9 marca 2023 roku Sejm uchwalił bardzo istotną ustawę dla korzystających z aplikacji mObywatel oraz smartfonów w ogóle. Umożliwi ona posługiwanie się na terenie całego kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty.

Następnie 30 marca Senat jednogłośnie przyjął ustawę o aplikacji mObywatel, proponując do niej kilka poprawek. W ostatni piątek (26 maja) posłowie przyjęli legislacyjne i redakcyjne propozycje Senatu, a także m.in. przepisy, zgodnie z którymi w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe.

W kolejnym etapie regulacja trafiła na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, który podpisał ją 14 czerwca.- Kancelaria prezydenta podała w informacji o podpisaniu ustawy, że jej celem jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji.

Ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach i wejdzie w życie co do zasady po 14 dniach od ogłoszenia. Mimo to znaczna część przepisów wejdzie w życie „w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych” – wskazała KPRP w informacji.

Dowód osobisty w aplikacji na równi z plastikowym

Ustawa o mObywatelu pozwoli na posługiwanie się w kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym, na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty. Obecnie respektowanie mObywatela jest zależne od porozumień pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a daną instytucją.

Nowa regulacja ma umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego i innym podmiotom udostępnianie w mObywatelu lokalnych dokumentów, takich jak:

  • karty mieszkańca miasta,
  • kart członkowskich, np. klubu seniora, klubu sportowego.

W ramach mObywatela dostępne będą także usługi e-Urzędu Skarbowego. Możliwe będzie także płacenie online za usługi administracyjne, czyli np.:

  • wydanie dokumentów, wniosków,
  • czy uiszczanie opłat skarbowych.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie wysyłać powiadomienia m.in. o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty, czy paszport.

mDowód, czyli nowy, cyfrowy dokument tożsamości, będzie powszechnie uznawany – w urzędach, bankach i wszystkich miejscach, gdzie konieczne jest potwierdzenie tożsamości. Będzie to – jak wskazał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński – jeden z elementów aplikacja mObywatel 2.0.

– (...) Już w czerwcu będziemy największym krajem w UE, który ma cyfrowy dokument tożsamości – powiedział w maju minister podczas kongresu Impact'23 w Poznaniu.

Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki zostanie wprowadzony 1 września 2023 roku. O wprowadzenie okresu przejściowego, który pozwoliłby na wprowadzenie odpowiednich procedur i narzędzi, apelowały instytucje finansowe.

Nowy mObywatel 2.0 – aplikacja zmieni się nie do poznania

– Wraz z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów, przygotowujemy aktualizację aplikacji #mObywatel. Umożliwi ona łatwe dokładanie kolejnych funkcjonalności w zakresie usług publicznych. Skorzystają na tym też samorządy, które będą mogły w łatwy sposób, np. synchronizować karty mieszkańca. Ukłony dla Adama Andruszkiewicza, Janusza Cieszyńskiego i ich zespołów, którzy wdrażają kolejny ważny etap cyfryzacji państwa – napisał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

Załączył wpis nowego ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, w którym ten opublikował krótką wizualizację nowej aktualizacji aplikacji mObywatel.

Widać na niej zupełnie nowy interfejs aplikacji, na który składa się dolne menu zawierające::

  • konfigurowalny ekran startowy z ulubionymi dokumentami i usługami;
  • katalog pozostałych dodanych przez nas dokumentów;
  • usługi pozostałe, tj. Punkty karne, Bilkom, Dodatek elektryczny, Polak za granicą, eRecepta, Naruszenie środowiska.
  • skaner QR pozwalający zalogować się m.in. do usługi Twój e-PIT;

Jak przyznał Cieszyński, stary, kafelkowy interfejs był „nie do utrzymania”.

– Będzie to interfejs przyjazny, czytelny, nowoczesny. Chcemy, żeby mObywatel był naszym cyfrowym asystentem do komunikacji z urzędami, z administracją państwową. Znajdziemy tam cały szereg możliwości i usług, które – co ważne – także będą rozbudowywane – zapewnił Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji.

Dodatkowe funkcje w nowym mObywatelu

Ponadto odświeżony mObywatel ma zawierać wiele nowych funkcjonalności, takich jak m.in.:

  • ePłatności Blikiem w urzędach,
  • weryfikator dokumentów,
  • opcja przekazywania danych kodem QR w instytucjach,
  • informacja o jakości powietrza,
  • wystawienie pełnomocnictwa,
  • zgłoszenie nielegalnych treści w sieci,
  • możliwość sprawdzenia, czy autobus, którym np. będzie się podróżować, ma ważne badania techniczne i polisę OC,
  • czy możliwość dodania nowych dokumentów, np. Prawa Wykonywania Zawodu Pielęgniarki i Położnej.

Jak podkreślił Andruszkiewicz, w pierwszej jednak kolejności w aplikacji zostaną zaimplementowane funkcjonalności, które zostały zawarte w ustawie. – Mam tu na myśli płatności, żeby mObywatel był również aplikacją, która umożliwia płatności w kontaktach z urzędami, będziemy też wdrażać kolejne dokumenty – zaznaczył sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji.

Natomiast minister cyfryzacji w rozmowie z PAP dodał, że odświeżony mObywatel 2.0 „będzie miał m.in. dostępne od razu po zdanym egzaminie prawo jazdy, możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, e-płatności, e-pełnomocnictwa i system składania wniosków urzędowych on-line. Dużo rzeczy przydatnych każdemu w codziennym życiu”.

Kiery premiera aplikacji mObywatel 2.0?

Janusz Cieszyński początkowo pytany o datę premiery odpowiadał, że nowa wersja mObywatela ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca.

Natomiast w czwartek 22 czerwca minister cyfryzacji przekazał, że oficjalna premiera mObywatel 2.0 nastąpi 14 lipca 2023 roku.

– Dobra wiadomość od Krzysztofa Szczuckiego – ustawa o mObywatelu będzie ogłoszona za tydzień. Od 14 lipca aplikacja będzie trzecim obok dowodu i paszportu dokumentem tożsamości – poinformował na Twitterze Cieszyński.

Do wpisu szefa resortu cyfryzacji odniósł się prezes Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki. „Potwierdzam taki harmonogram” – napisał.

źródło: własne/PAP

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowa aplikacja mObywatel 2.0 – jest data premiery. Odświeżony interfejs, dowód osobisty na równi z plastikowym i inne nowości - GRA.PL

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zawiedziony
Beznadziejne
P
Piotr
Zaktualizowałem i dupa nie działa. Naprawcie to bo nie można korzystać. Czy nikt tego nie sprawdza przed wypuszczeniem ?
R
Robert
Narazie niedziala ponieważ chcę ustalić hasło pierwsze wchodzi drugie wogole niedziala ,unas jak zwykle wszystko do poprawki
M
Mario
29 marca, 6:06, Miro:

I nadal nie ma dodanego Legitymacji Honorowego Krwiodawstwa. Przecież już tyłu ludzi o to pyta a oni i tak tego nadal nie dodają.

też czekam z utęsknieniem.

z
zzz
Wolę dowód plastikowy. Jest dużo lżejszy i mniejszy od smartfona a gdyby jeszcze zawierał prawo jazdy, legitymację emeryta, studenta, grupę krwi i zdrowia byłby niezastąpiony.
S
Stop inwigilacji
Tylko frajer zainstaluje sobie tą szpiegującą aplikację ktoś kto zgubi telefon to zgubi wszystkie dokumenty przecież to jest absurd odebrania wolności poprzez niewolnictwa cyfrowego
J
Jarek
I nadal nie ma dodanego Paszportu Polsatu. Przecież już tyłu ludzi o to pyta a oni i tak tego nadal nie dodają.
u
u
12 maja, 15:53, Hyyy:

Wszystko fajnie .Ja i tak noszę z sobą dokumenty .i telefon .faktem jest ze dzis wiekszosci mogá wyjsc z domu Nadzy ale z telefonem zawsze .Moje pytanie to dlaczego wiekszosci instytucji w polsza nie honoruje dowodu osobistego w e-obywatel .i tak musze wyciágac dowod plastykowy .kto i dlaczego tak zawalił sprawe

umiesz czytać??? Już zaraz będą musieli uznawać ! Wszędzie.

???
A GDZIE LEGITYMACJA NIEPEŁNOSPRAWNEGO NP???
A
Aj waj
Permanentna inwigilacja !
T
Tomasz
Mam taką sugestię, czy do tego zestawu można jeszcze dodać Paszport, albo chociaż wniosek o Paszport?
S
Sebastian
Kolejny kaganiec dla ludu
z
zyga
Wolę być Obywatel. Próba uruchomienia mObywatela doprowadziła mnie do uwielbienia (?) dla programistów i zaprzestania nierównej walki.
M
Maciej Jeziorski
Myśl jest dobra, jednak zawsze należy pamiętać, że każde wprowadzenie dostępu online do administracji czyni ją bardziej podatną na cyberataki. Jest tylko kwestią prawdopodobieństwa, kiedy wszystkie dane "cyfrowe" znikną bezpowrotnie, albo też trafią tam, gdzie przechowuje się wszystkie utracone dane: do białych niedźwiedzi.
M
Miro
I nadal nie ma dodanego Legitymacji Honorowego Krwiodawstwa. Przecież już tyłu ludzi o to pyta a oni i tak tego nadal nie dodają.
Wróć na i.pl Portal i.pl