5/31
4. Pierwsze udokumentowane relacją prasową derby Krakowa...

4. Pierwsze udokumentowane relacją prasową derby Krakowa odbyły się 20 września 1908 roku na Błoniach. Zakończyły się remisem 1:1. Prowadzenie dla Wisły uzyskał Jan Górski w 42 minucie, a do remisu doprowadził Stanisław Szeligowski w 45 minucie. Derby sędziował... rezerwowy zawodnik "Pasów" Józef Stoeger. Na zdjęciu: flaga Cracovii.

6/31
5. Derbów Krakowa nie rozgrywano w latach 1915-1917 (Wisła...

5. Derbów Krakowa nie rozgrywano w latach 1915-1917 (Wisła zawiesiła swą działalność), 1927 (Cracovia odmówiła przystąpienia do ligowych rozgrywek), 1942 (zaplanowany na boisku Bronowianki mecz nie odbył się z powodu doniesienia o tym Niemcom), 1962-1963 (między klubami panowały napięte relacje), 1971 (brak przyczyny), 1992 i 1994 (było to konsekwencją wspólnego marszu kibiców na sowiecki konsulat w 1990 roku) oraz 1997-2003 (brak zgody policji). Na zdjęciu: piłkarz Wisły Kazimierz Kmiecik, który w 1971 roku nie doczekał się derbów.

7/31
6. Najwięcej bramek w derbach - dziesięć - padło w...

6. Najwięcej bramek w derbach - dziesięć - padło w towarzyskim meczu rozegranym 3 maja 1925 roku na boisku Wisły (5:5). "Pasy" do 57 minuty prowadziły 5:1, a mimo to wiślacy zdołali zremisować. Aż cztery gole dla gospodarzy uzyskał Henryk Reyman - w 28, 57, 67 i 79 minucie. Na zdjęciu: Henryk Reyman.

8/31
7. Najdłuższą serię derbowych zwycięstw - w ośmiu meczach -...

7. Najdłuższą serię derbowych zwycięstw - w ośmiu meczach - Cracovia zanotowała w latach 1910-1918. Wygrała wtedy kolejno: 2:0, 1:0, 4:2, 2:0, 2:1, 5:0, 3:1 i 3:2. W 1913 roku w mistrzostwach Galicji Wisła pokonała Cracovię na jej stadionie (choć formalnie ta pierwsza była gospodarzem meczu) 1:0, ale ponieważ w drużynie "Białej Gwiazdy" pod fałszywymi nazwiskami wystąpiło trzech zawodników z Pragi), wynik zweryfikowano jako walkower 5:0 dla "Pasów". Na zdjęciu: uczestnik pięciu z ośmiu wspomnianych meczów Józef Kałuża (Cracovia).