Jak przebiegała olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”?
Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą z zakresu ubezpieczeń społecznych, doskonale znali różne typy świadczeń, wiedzieli, czym jest ryzyko ubezpieczeniowe oraz jakie są obowiązki przedsiębiorców zakładających działalność gospodarczą. Za co odpowiada pracodawca, a za co pracownik w danych przypadkach.
- Olimpiada ma upowszechniać wiedzę o ubezpieczeniach społecznych, najistotniejsze w naszej opinii jest to, by uczyć osoby mające wejść dopiero na rynek pracy, z czym się wiąże rozpoczęcie kariery zawodowej, w jaki sposób mogą budować sobie swój kapitał, w jaki sposób są wypłacane świadczenia i emerytura - powiedział Mariusz Jedynak, członek zarządu ZUS.

Finał olimpiady składał się z dwóch części. W pierwszej uczestniczyło 13 trzyosobowych zespołów. Młodzi eksperci zmierzyli się z 20 pytaniami obejmującymi najważniejsze obszary ubezpieczeń społecznych: składki, świadczenia, prewencję rentową i wypadkową.
Kto okazał się najlepszy?
Pierwsza część finału wyłoniła najlepszą ósemkę zespołów, które następnie przystąpiły do decydującej rywalizacji. Tu na uczestników czekało 10 pytań. Najlepsze okazały się Helena Pyc, Zuzanna Smardzewska i Zofia Zarzycka. To uczennice XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie.
- Towarzyszyły mi różne emocje, na początku to było lekkie uczucie stresu, ale potem ogromne szczęście i podekscytowanie, że wygrałyśmy - tak o emocjach związanych ze startem w finale opowiadała Zuzanna Smardzewska.
Jej koleżanka Zofia Zarzycka podkreślała, jak ważna w finale jest praca zespołowa:
- Cieszę się, że mogłyśmy startować w trzy osoby i nawzajem się wspierać, gdy nie byłam pewna odpowiedzi, to dwie osoby zawsze pomagały.
Triumfatorki podkreślały też wyjątkową rolę swojej nauczycielki Pani Agnieszki Sauter w sukcesie.
- Nie zwyciężyłybyśmy bez naszej nauczycielki, razem się przygotowywałyśmy, to właśnie ona podsuwała nam różne pomysły i pomagała nam w systematycznej nauce - mówiła trzecia uczennica ze zwycięskiej drużyny – Helena Pyc.
W tegorocznej edycji olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” wzięło udział 35 tysięcy uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Oprócz cennych nagród rzeczowych najlepsi uczniowie otrzymali także indeksy i preferencyjne warunki przyjęcia na prestiżowe uczelnie.
Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca
Drugie miejsce zajęli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem, w składzie: Joanna Mastalerczuk, Rafał Grabowski i Mateusz Wilaszek. Do Warszawy przyjechali pod opieką dyrektora szkoły Andrzeja Jamiołowskiego.
Do udziału w olimpiadzie zachęcał jeden z laureatów Mateusz Wilaszek:
- Jestem maturzystą i poleciłbym innym maturzystom udział w takiej olimpiadzie, bo to przydaje się na dalszym etapie nauki.
Kolejny z uczniów, Rafał Grabowski, dodawał, że chce wykorzystać swą wiedzę o ubezpieczeniach społecznych w karierze zawodowej:
- Chciałbym w przyszłości założyć własną firmę, zatrudniać pracowników, dlatego uważam, że warto wiedzieć, jak opłacać ich składki i jakie świadczenia im przysługują.
Trzecie miejsce na podium zajęła młodzież z Wrocławia, z III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, w składzie: Krzysztof Baran, Klaudia Rejek i Ignacy Rusiecki, pod opieką Marty Helt.
- Uważam, że ta olimpiada jest świetnie zorganizowana, panuje tutaj bardzo fajna atmosfera, nie towarzyszy jej taki stres, jak w przypadku innych tego typu wydarzeń. Owszem, rywalizacja była zacięta, ale taka przyjazna, jestem zadowolony, że brałem w niej udział – podsumowywał finałowe zmagania Ignacy Rusiecki z III Liceum im. Adama Mickiewicza.
Dlaczego warto brać udział w olimpiadzie organizowanej przez ZUS?
Uczniowie zwracali uwagę, że dzięki Olimpiadzie poznali wiele ciekawych osób. Większość uczestników konkursu wskazywała, że największe korzyści z udziału w wydarzeniu wiązały się właśnie z nawiązaniem nowych przyjaźni oraz z przygodą, choć doceniali możliwość zdobycia indeksu na studia wyższe oraz pogłębienia wiedzy.

Poziom wiedzy zaprezentowany przez uczestników podczas tegorocznej Olimpiady był bardzo wysoki. Podkreślała to doktor nauk ekonomicznych Agnieszka Chabowska-Litka członkini Komitetu Głównego, która oceniała również odpowiedzi uczniów:
- Nam jako komisji było bardzo przyjemnie słuchać ich odpowiedzi, dla nas to ogromna satysfakcja, że młodzi ludzie mają tak zaawansowaną wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych.
Z kolei Mariusz Jedynak, członek zarządu ZUS, zaznaczał, że tego typu wydarzenia to dla uczniów świetna inwestycja na przyszłość:
- Formuła Olimpiady, oparta na koleżeńskiej rywalizacji, świetnie sprawdza się w popularyzacji wiedzy o ubezpieczeniach społecznych. Młodzież często posiada wiedzę na poziomie eksperckim, a to na pewno przyda się im w przyszłości, już na etapie dorosłego życia – podsumowywał.
Dołącz do kolejnej edycji!
Olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” organizowana jest od roku szkolnego 2014/2015. Do tej pory wzięło w niej udział ponad 319 tysięcy uczniów. Jest ona integralną częścią projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”, adresowanego do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Od początku uczestniczyło w tym projekcie prawie 850 tysięcy uczniów.
W przyszłym roku dwunasta edycja olimpiady ZUS. Trzymamy kciuki, by dla jej uczestników wiedza o ubezpieczeniach społecznych nie miała żadnych tajemnic!