
Powstanie styczniowe a "Solidarność Walcząca"
Środowiska opozycyjne miały własną, niepodległościową narrację, dotyczącą powstania styczniowego.

Okolicznościowe znaczki pocztowe
W nawiązaniu do powstania styczniowego stworzone zostały w latach 80. znaczki, wiążące "Solidarność Walczącą" z tradycjami powstańczymi z 1863 roku.

Powstanie styczniowe walką klas
„Powstanie Styczniowe zajmuje szczególne miejsce w szeregu walk niepodległościowych narodu polskiego. Manifest uwłaszczeniowy Rządu Narodowego i działalność obozu czerwonych wycisnęły na nim niezatarte piętno demokratyczne. Udział w Powstaniu Styczniowym wszystkich klas społecznych narodu, zwłaszcza po raz pierwszy tak liczny obok chłopów udział rzemieślników i robotników, podkreślenie jedności całego narodu bez różnicy wyznań, włączenie się do akcji powstańczej Polaków z zaboru pruskiego i austriackiego, skąd płynęli ochotnicy i broń, gdzie formowały się oddziały, nadały Powstaniu charakter ogromnego ogólno-narodowego wysiłku patriotycznego.
Powstanie Styczniowe po dziś dzień odgrywa ważną rolę w świadomości narodu polskiego. W wielu środowiskach silne są tradycje rodzinne, związane z Powstaniem. W chwili obecnej, rok przed stuleciem wybuchu Powstania widać coraz bardziej narastające zainteresowanie zbliżającą się rocznicą, zwłaszcza wśród nauczycielstwa”.

Słuszną linię ma nasza partia
"Wystarczy tu przypomnieć duże obchody rocznicowe w pięćdziesiątą 1913 i siedemdziesiątą piątą 1938 rocznicę Powstania, ale dopiero w chwili obecnej w Polsce Ludowej możemy przedstawić w pełni rewolucyjne aspekty powstania, pokazać w całości program i walki lewicy czerwonych działaczy I Międzynarodówki i bohaterów Komuny Paryskiej /w Komunie Paryskiej prócz Dąbrowskiego i Wróblewskiego wzięło udział kilkuset dawnych uczestników Powstania Styczniowego/.
Powstanie Styczniowe stanowi przejście do nowej epoki, w której sztandar walki o wyzwolenie narodowe i społeczne przejmuje klasa robotnicza. Spadkobiercami tradycji lewicy czerwonych stał się polski ruch robotniczy, który w nowych warunkach historycznych rozwinął idee wyzwolenia narodowego i społecznego i wcielił je w życie w Polsce Ludowej. Obchód rocznicy Powstania Styczniowego jest więc wyjątkową okazją do podkreślenia jak szeroko Polska Ludowa czerpie z rewolucyjnych tradycji przeszłości”.