To jeden z tak zwanych zwojów znad Morza Martwego. Liczący 2700 lat papirus z inskrypcją, "list do Izmaela” napisany jest wczesnym pismem hebrajskim. W amerykańskim stanie Montana znalazł go szef Wydziału Zapobiegania Kradzieżom izraelskiego Urzędu do spraw Starożytności Eitan Klein.
Okazało się, że fragment został kupiony lub przekazany matce mieszkańca Montany, kiedy odwiedziła Izrael w 1965 roku w ramach chrześcijańskiej misji ze Stanów Zjednoczonych. Misja uczestniczyła w wykopaliskach wokół Qumran i spotkała się kluczowymi osobami związanymi ze zwojami znad Morza Martwego. Papirus wisiał oprawiony na ścianie jej domu, a po śmierci kobiety jego właścicielem został jej syn. Eitan Klein przekonał go do przekazania artefaktu Izraelowi.
Z którego roku pochodzi fragment papirusu?
Fragment papirusu ma 4 na 5 centymetrów. Według datowania węglowego pochodzi on z końca VII lub początku VI wieku p.n.e., czyli ostatnich dni Królestwa Judy. Napis na papirusie składa się z czterech fragmentarycznych linijek, z których pierwsza rozpoczyna się poleceniem „Do Izraela wyślij…”, a potem zatrzymuje się.
Profesor Shmuel Ahituv z Ben-Gurion University uważa, że list był napisany pospiesznie, a wiadomość to lista rzeczy, których nie należy gdzieś wysyłać.
„To prosty list z zamówieniem. Powiedziano mu: "Nie wysyłaj”. Czego nie wysyłać? Nie wiem. Później napisane jest „bez pomocy”. Co nie pomoże? Też nie wiemy" - powiedział profesor Ahituv.
Dodał, że imię wymienione w dokumencie było powszechnym imieniem używanym w okresie biblijnym i oznacza "Bóg usłyszy'”. Najsłynniejszy Izmael to syn Abrahama i Hagar.
Co sprawiło, że papirus przetrwał tyle lat?
Suche warunki jaskiń na Pustyni Judzkiej, skąd pierwotnie pochodzi papirus, wyjątkowo dobrze konserwują. Obecnie w laboratorium zwojów znad Morza Martwego znajduje się około 25 tysięcy fragmentów zwojów, w tym około tysiąca rękopisów. Zdecydowana większość pochodzi z okresu Drugiej Świątyni, czyli z okolic 70 roku n.e. i później.

Okiem Kielara odc. 14
Oprócz odnalezionego niedawno zwoju, z czasów Pierwszej Świątyni pochodzi jeszcze tak zwany „Papirus Jerozolimski”, noszący najstarszą wzmiankę o Jerozolimie w języku hebrajskim oraz odkryty w Wadi Murabba'at paragon z nazwiskami osób i liczbami.
Źródło: Polskie Radio 24
lena