Spis treści
Wdychali zarodniki grzybów, zapadli na ciężką chorobę
Histoplazmoza to potencjalnie śmiertelna infekcja płuc, którą można się zarazić, wdychając zarodniki grzybów znajdujące się w odchodach nietoperzy.
U sześcioro dorosłych w wieku od 43 do 49 lat i sześcioro dzieci w wieku od 8 do 16 lat zdiagnozowano infekcją po zachorowaniu w USA, gdy wrócili z wakacji w Arenal i Manual Antonio w Kostaryce.
Brali oni udział w wycieczce do Venado Cavesc. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) powiązały chorobę z wyprawą do jaskiń.
Zabójcze odchody nietoperzy w jaskini
Wszyscy uczestnicy wyprawy zgłosili, że widzieli nietoperze i mieli bezpośredni kontakt z ich odchodami podczas czołgania się przez wąskie korytarze w jaskiniach.
Objawy obejmowały u nich: ból głowy, gorączkę, poty, bóle mięśni oraz układu oddechowego i żołądkowo-jelitowego.

Jedna osoba dorosła została hospitalizowana z powodu podejrzeń o raka płuc. Ale po badaniach laboratoryjnych okazało się, że zarazili się histoplazmozą. Na szczęście wszyscy dotknięci chorobą wyzdrowieli lub są w trakcie rekonwalescencji.
Po tym zdarzeniu, ambasada USA i resort zdrowia Kostaryki wszczęły alarm, aby unikać takich miejsc.
Histoplasma (Histoplasma capsulatum) występuje w glebie i odchodach między innymi nietoperzy. Ciężkie przypadki infekcji grzybem mogą wywołać długotrwałą infekcję płuc. Znane są także przypadki uszkodzenia wzroku. Rozpoznanie choroby jest niemożliwe według jej objawów, które przypominają przeziębienie czy grypę. Potrzebne są badania laboratoryjne.