
Koniec z 25. latami pozbawienia wolności? Poważne zmiany w kodeksie karnym! Wprowadzono nowe typy przestępstw
Już w marcu wejdzie w życie ustawa znacząco zmieniająca przepisy w Kodeksie Karnym. W jej zapisach zlikwidowano najwyższy wymiar kary 25 lat pozbawienia wolności i wprowadzono limit nawet 30. lat! Co więcej, wcześniejsze wyjście z więzienia będzie zdecydowanie utrudnione. Za jakie przestępstwa zaostrzono kary? Wyjaśniamy! >>>>>>

Założenia zmian w Kodeksie Karnym
Zmiany w przepisach, choć uchwalone 7 lipca 2022 roku, w życie wchodzą dopiero 14 marca 2023 roku. Z założenia zmiany m.in. w Kodeksie karnym mają na celu wzmocnienie ochrony prawnokarnej przez najcięższymi przestępstwami. Ma to się odbyć poprzez zdecydowane zaostrzenie odpowiedzialności karnej. To ma dotyczyć przede wszystkim sprawców przestępstw zagrażających zdrowiu, życiu i wolności seksualnej.
ZOBACZ TAKŻE:
Tak ocalisz swoje oszczędności!
Fiskus może zablokować Ci konto. O tych podatkach na pewno nie słyszałeś!

Jakie zmiany wprowadza nowelizacja Kodeksu Karnego?
Wśród najistotniejszych zmian można wymienić m.in. likwidację kary 25 lat pozbawienia wolności. Ta jednak nie będzie pomniejszona, a zamiast niej znajdziemy szerszy pakiet elastycznych kar do nawet 30 lat pozbawienia wolności. Co więcej, w przypadku kary dożywotniego pozbawienia wolności nie będzie możliwe warunkowe przedterminowe zwolnienie!
ZOBACZ TAKŻE:
Tak ocalisz swoje oszczędności!
Fiskus może zablokować Ci konto. O tych podatkach na pewno nie słyszałeś!

Kiedy będzie zakaz warunkowego zwolnienia?
Zakaz wspomnianego przedterminowego warunkowego zwolnienia będzie możliwy wtedy, gdy:
*czyn popełniony będzie po wcześniejszym prawomocnym skazaniu za przestępstwo przeciwko zdrowiu i życiu, a także wolności, wolności seksualnej, powszechnemu bezpieczeństwu (lub po skazaniu za przestępstwo o charakterze terrorystycznym), gdy mowa jest o dożywotnim pozbawieniu wolności lub pozbawieniu wolności przynajmniej na 20 lat;
*charakter i okoliczności czynu, a także postępowanie (również charakter) sprawcy wyraźnie wskazują, że nie powinno się umożliwiać mu pozostawania na wolności, gdyż może to powodować trwałe niebezpieczeństwo zarówno dla zdrowia, życia, jak i wolność (bądź wolności seksualnej) innych osób.
ZOBACZ TAKŻE:
Tak ocalisz swoje oszczędności!
Fiskus może zablokować Ci konto. O tych podatkach na pewno nie słyszałeś!