Kraków. Uniwersytet Jagielloński przechodzi na nauczanie zdalne. Rektor zarządził terminy

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
PAP
PAP
Andrzej Banas / Polska Press
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zarządził zdalne nauczanie w pięciu terminach I semestru roku akademickiego 2022/2023. Decyzja jest związana z oszczędnościami wynikającymi ze wzrostu kosztów utrzymania obiektów, w tym z planowanymi podwyżkami cen prądu.

Zgodnie z zarządzeniem rektora UJ prof. Jacka Popiela w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 zajęcia w formie zdalnej odbędą się w terminach:

  • od 29 do 30 października,
  • od 2 do 6 listopada,
  • od 17 do 22 grudnia,
  • od 3 do 5 stycznia 2023 r.,
  • od 7 do 8 stycznia

.

Rektor UJ o ponurych perspektywach finansowych mówił m.in. na konferencji prasowej przed inauguracją roku. Uczelnia otrzymała ofertę na dostawę energii elektrycznej o 700 proc. wyższą, czyli za rok o ok. 154 mln zł więcej niż płaci dotychczas.

Zajęcia zdalne w określonych terminach są elementem planu awaryjnego UJ. Uniwersytet rozważa również wprowadzenie od końca semestru nauki stacjonarnej od poniedziałku do czwartku, zajęcia kończyłyby się najpóźniej o godz. 18.00.

Rektor podkreślił, że problem ma całe środowisko akademickie, co jest związane "z niskim wzrostem wysokości subwencji stanowiącej podstawę funkcjonowania uczelni, z inflacją, a przede wszystkim ogromnym wzrostem źródeł energii i tym samym kosztów utrzymania i funkcjonowania szkół".

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział we wtorek podczas inauguracji roku na Akademii Górniczo-Hutniczej, że działania resortu zmierzające do uniezależnienia się od rynkowej regulacji cen energii są zakrojone bardzo szeroko.

"Gwarantuję wszystkim rektorom uczelni krakowskich, małopolskich i z całej Polski, że ceny energii zostaną uregulowane" – zapewnił minister.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
7 października, 10:11, Krakus:

Czyli następnie tak wykształcony lekarz medycyny też będzie leczyć zdalnie ? No właściwie dlaczego nie ?

Powyższy komunikat nie dotyczy Collegium Medicum UJ. CM UJ nawet w najostrzejszych momentach pandemii w sposób stacjonarny miał zajęcia w szpitalach. Także nie musi się Pan obawiać o przyszłość polskiej opieki zdrowotnej :)

K
Krakus
Czyli następnie tak wykształcony lekarz medycyny też będzie leczyć zdalnie ? No właściwie dlaczego nie ?
o
oskar
6 października, 18:32, Zbigniew Rusek:

Będzie korzyść dla miasta. Mniej studentów to mneijszy ruch na ulicach, mniej aut, mniej korków ulicznych.

wiesz, że ze studentów żyje dużo osób w naszym mieście i to jest duża korzyść dla miasta, że oni są?? poczytaj sobie o tym ;)

M
Michał
6 października, 22:38, Gość:

A kto zapłaci studentom za większe zużycie prądu w domu? Jak było zdalne nauczanie moje rachunki były wyższe o 50 złotych, a to było dwa lata temu. Niech UJ zapłaci, jak jest taki mądry.

Stary, a ktoś ci każe studiować? studia nie są dla wszystkich! I tak masz darmowe studia, zobacz sobie ile np. w stanach muszą płacić za studiowanie. Zarób sobie jak jesteś taki mądry, a nie tylko żeby wszyscy za darmo dawali i jeszcze ci rachunki opłacali!!

G
Gość
A kto zapłaci studentom za większe zużycie prądu w domu? Jak było zdalne nauczanie moje rachunki były wyższe o 50 złotych, a to było dwa lata temu. Niech UJ zapłaci, jak jest taki mądry.
Z
Zbigniew Rusek
Będzie korzyść dla miasta. Mniej studentów to mneijszy ruch na ulicach, mniej aut, mniej korków ulicznych.
Wróć na i.pl Portal i.pl