KRUS liderem bezpiecznej pracy w rolnictwie

Materiał informacyjny KRUS
Wywiad z Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandrą Hadzik

Jednym z ustawowych zadań Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jest działalność prewencyjna, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa pracy, a przede wszystkim zapobieganie wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym w rolnictwie. Jak wygląda ta aktywność KRUS na przestrzeni już ponad trzydziestu lat funkcjonowania instytucji?

Rzeczywiście, od ponad trzydziestu lat Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego intensywnie pracuje nad poprawą bezpieczeństwa pracy rolniczej. Ta działalność przynosi wymierne efekty. Na początku lat 90. w gospodarstwach rolnych było zgłaszanych blisko 66 tysięcy wypadków rocznie, obecnie to około 12 tysięcy. Oczywiście nie chcemy poprzestać na tym wyniku. Każdy wypadek to o jeden za dużo. Mogłam obserwować poprawę warunków bezpieczeństwa w rolnictwie osobiście, bo od ponad 23 lat jestem związana zawodowo z KRUS, a od 2018 roku mam bezpośredni wpływ na działania prewencyjne jako Prezes Kasy.

Jakie konkretnie działania prewencyjne prowadzi Kasa?

Podstawową formą oddziaływania prewencyjnego są szkolenia dla rolników. Podczas bezpośrednich spotkań z mieszkańcami wsi organizujemy szkolenia bhp, pokazy bezpiecznej obsługi sprzętu rolniczego, wskazujemy najczęstsze zagrożenia wypadkowe. W samym tylko 2022 roku przeszkoliliśmy ponad 83,5 tys. rolników, a także członków ich rodzin oraz osoby związane ze środowiskiem wiejskim. W przeciągu ostatnich 10 lat tych osób było aż ponad 1,5 mln. Oprócz szkoleń prowadzimy pogadanki dla dzieci i młodzieży w szkołach wiejskich, wizytujemy gospodarstwa rolne oraz spotykamy się z rolnikami podczas różnorodnych lokalnych wydarzeń: targów, czy dożynek. Organizujemy konkursy – wśród tych o największym zasięgu znajdują się: Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, Konkurs na publikacje W rolnictwie można pracować bezpieczniej, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci Bezpiecznie na Wsi, Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym oraz Ogólnopolski Konkurs dla Młodzieży Moja Wizja Zero. Zintegrowaniu działań zmierzających do wyeliminowania wypadków podczas pracy w gospodarstwach rolnych służy uruchomiony w tym roku projekt Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś, a także realizowana przez Kasę od 2018 roku międzynarodowa strategia prewencyjna Wizja Zero. Takie działania wzmacniają przekaz prewencyjny KRUS i jeszcze bardziej przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa pracy w gospodarstwach rolnych.

Kasa działa równie aktywnie na arenie międzynarodowej. Jakie działania na tym polu może Pani wymienić?

To prawda, nasza działalność prewencyjna spotyka się też z uznaniem na arenie międzynarodowej. Od 1991 roku KRUS jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Zabezpieczenia Społecznego ISSA, a od 2007 prowadzi Sekretariat Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie. Jako Przewodnicząca tej Sekcji, w 2018 roku podjęłam decyzję o przystąpieniu Kasy do oficjalnego partnerstwa w ramach międzynarodowej strategii prewencyjnej „Wizja Zero”, która stawia sobie za cel całkowite wyeliminowanie wypadków w rolnictwie. Innowacyjnym elementem tej strategii jest to, że zwraca ona uwagę na trzy wymiary pracy człowieka: bezpieczeństwo, zdrowie i dobrostan. I o ile dotychczasowe działania prewencyjne koncentrowały się na kwestiach zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia, o tyle „Wizja Zero” uzupełnia te dwa filary o niedoceniany, czasami nawet pomijany, element, jakim jest dobrostan człowieka, który, jak potwierdzają wyniki badań, ma ogromny wpływ na występowanie wypadków przy pracy.

W uznaniu osiągnięć w propagowaniu strategii „Wizji Zero” w rolnictwie Kasa podczas 24 Światowego Kongresu BHP w Sydney, który odbył się w listopadzie tego roku, otrzymała nagrodę „ISSA VISION ZERO Award: From Commitment to Impact”. Jest to ogromne wyróżnienie i impuls do dalszego aktywnego działania w tym obszarze.

Nasze starania w zakresie budowania kultury bezpieczeństwa w rolnictwie zostały również docenione na forum krajowym, w postaci Nagrody Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej, którą otrzymałam w tym roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie prawa pracy, prewencji, zagrożeń zawodowych, wynalazczości, a także popularyzacji ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracy.
Powyższe wyróżnienia odebrałam w imieniu wszystkich pracowników Kasy, którzy na co dzień realizują działania prewencyjne oraz promują Wizję Zero w rolnictwie, za co serdecznie dziękuję.

Wynika z tego, że KRUS działa wielopłaszczyznowo, stosując wszelkie możliwe środki propagowania bezpieczeństwa w rolniczej pracy.

Uważam, że im więcej inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa, tym lepsze efekty. Staramy się dotrzeć i do rolników, i do ich dzieci, mamy przy tym świadomość, że właściwe nawyki związane z bezpieczeństwem w gospodarstwie rolnym powinno się wypracowywać od najmłodszych lat.

W Kasie prowadzimy też szczegółową statystykę wypadków w rolnictwie, dokładnie rozpoznając obszary zagrożeń. Na tej podstawie podejmujemy kampanie prewencyjne zmierzające do zminimalizowania ryzyka wypadkowego, nawiązują one do poszczególnych grup wypadkowych, np. „Rola rolnika, by upadku unikał” – nadal najwięcej wypadków w rolnictwie stanowią upadki osób, „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz” – kampania ta dotyczy umiejętnego obchodzenia się ze zwierzętami gospodarskimi, „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz” – zachęcamy do szczególnej uwagi przy obchodzeniu się z maszynami rolniczymi. W 2023 r. wprowadziliśmy kolejną – „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami” mającą na celu zminimalizowanie ryzyka oddziaływania substancji niebezpiecznych na człowieka oraz inne istoty żywe, a także włączenie się Kasy w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Co KRUS zamierza jeszcze zrobić dla poprawy bezpieczeństwa pracy rolniczej?

Będziemy oczywiście kontynuować dotychczasowe inicjatywy. Z pewnością postaramy się o jeszcze lepsze wykorzystanie możliwości, jakie daje Internet oraz portal dla rolników eKRUS. Pomimo 30 lat doświadczenia i dotychczasowych sukcesów na tym polu nie spoczywamy na laurach. Pomysłów jest wiele i wierzę, że przez kolejne lata Kasa będzie je skutecznie realizować, tak żeby wypadków w rolnictwie było jak najmniej. Na bezpiecznej pracy zależy przecież nam wszystkim. Ja ze swojej strony deklaruję wsparcie inicjatyw na rzecz zera wypadków i chorób zawodowych w rolnictwie, a przy okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim Państwu zdrowia, bezpieczeństwa i dobrostanu – zarówno zawodowego jak i osobistego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl