Rzeczywistość wirtualna ( VR) jest coraz jest wykorzystywana przez linie lotnicze KLM w szkoleniach.
Technologia dająca obraz sztucznej rzeczywistości stworzony przy wykorzystaniu technologii informatycznej sprawdza się praktycznie w każdej dziedzinie, w której KLM szkoli pracowników.
Aktualnie linia wykorzystuje VR do szkolenia pilotów Embraerów, kierowców wypycharek samolotów na płycie lotniska oraz do mocowania rękawa do samolotu.
Z użyciem VR szkoli się też personel sprzątający, zwłaszcza na innych lotniskach (poza Amsterdamem), aby dać mu możliwość zaznajomienia się z samolotem, bez konieczności jego fizycznej obecności na miejscu.
VR wykorzystuje się też do szkolenia załóg pokładowych do akcji gaszenia pożaru w samolocie (brak start, mniejszy stres).
Badania dowodzą, że przy wykorzystaniu VR pracownicy uczą się szybciej, ponieważ mają więcej odwagi, aby wypróbowywać to, czego się nauczyli I podczas szkolenia są bardziej skupieni.
Dzięki VR można stworzyć różne warunki pogodowe, w których szkoli się pracowników (nie trzeba czekać np. na mgłę, deszcz).
VR pozwala zaoszczędzić na kosztach szkolenia.
Używając VR można ćwiczyć do skutku i nie ma zniszczeń sprzętu (co jest istotne np. przy szkoleniach pożarowych), dodatkowo eliminuje się czynnik stresu, co ułatwia skuteczniejszą naukę.
Standardowe szkolenia wypychania samolotu, czy mocowania rękawa wymagają obecności samolotu na lotnisku. VR umożliwia przeprowadzenie takiego szkolenia bez użycia realnego samolotu, co jest istotne dla efektywnego wykorzystania floty (wszystkie samoloty powinny być maksymalnie wykorzystane do lotów).
