Nieoczywisty nowy sojusznik Rosji. Z tym krajem zawarto umowę o współpracy wojskowej

Marcin Koziestański
Opracowanie:
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca leżą w Afryce Środkowej
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca leżą w Afryce Środkowej fot. Flickr.com / David Stanley / CC BY 2.0
Rosja zawarła umowę o współpracy wojskowej z Wyspami Świętego Tomasza i Książęcą. Lizbońska telewizja TVI przypomniała, że zawarta na czas nieokreślony umowa oznacza w rzeczywistości powrót Kremla na archipelag należący w przeszłości do Portugalii, który - dzięki wsparciu Moskwy - proklamował w 1975 roku niepodległość.

Porozumienie o współpracy militarnej Rosji z Republiką Wysp Św. Tomasza i Książęcej zaczęło obowiązywać od niedzieli - ustaliła CNN Portugal. Dokument przewiduje możliwość przyjmowania w tej byłej portugalskiej kolonii rosyjskich samolotów wojskowych i okrętów marynarki wojennej.

Umowa przewiduje współpracę obu państw m.in. w szkoleniu sił zbrojnych, wykorzystaniu broni i sprzętu wojskowego, kwestiach logistycznych, a także wymianę doświadczeń oraz informacji dotyczących zwalczania ekstremizmu i międzynarodowego terroryzmu.

"Powrót Kremla na archipelag"

Według politologów cytowanych przez CNN Portugal, zawarcie umowy o współpracy wojskowej byłej portugalskiej kolonii z Rosją może doprowadzić do pogorszenia sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa w rejonie Zatoki Gwinejskiej, m.in. w związku z zapisanym w porozumieniu zobowiązaniem afrykańskiego kraju do udziału jego żołnierzy we wspólnych ćwiczeniach z armią rosyjską oraz przyjmowaniem tam samolotów i okrętów wojennych z Rosji.

Lizbońska telewizja TVI przypomniała, że zawarta na czas nieokreślony umowa oznacza w rzeczywistości powrót Kremla na archipelag należący w przeszłości do Portugalii, który - dzięki wsparciu Moskwy - proklamował w 1975 roku niepodległość.

TVI zauważyła, że pomiędzy 1976 a 1988 rokiem okręty sowieckiej marynarki wojennej często przypływały na Wyspy Św. Tomasza i Książęcą, lecz po rozpadzie ZSRR młoda republika zintensyfikowała współpracę polityczną i gospodarczą z państwami Europy Zachodniej, głównie z Portugalią.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gosc
Imprezy sportowe też niech z nimi uprawiają.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl