Iran grozi blokadą Cieśniny Ormuz, jeśli zostanie zaatakowany przez USA. To byłby szok dla rynku ropy

Grzegorz Kuczyński
Irańska fregata Alvand
Irańska fregata Alvand -/AFP/East News
Jeśli Izrael lub Stany Zjednoczone zaatakują irańską infrastrukturę energetyczną, Iran zamknie Cieśninę Ormuz – ostrzega Teheran. Iran przygotowuje się do potencjalnej eskalacji konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi, rozmieszczając siły zbrojne na kluczowych wyspach w Zatoce Perskiej i sygnalizując zamiar ataku na bazy amerykańskie, handel morski i regionalnych sojuszników.

SPIS TREŚCI

Kilka dni temu mała irańska łódź zderzyła się ze statkiem handlowym i próbowała uderzyć w kilka innych statków około 80 mil morskich na północny zachód od portu Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Nie jest jasne, czy zderzenie było celowe, czy przypadkowe. Uderzony statek handlowy otrzymał później wiadomości na bardzo wysokiej częstotliwości (VHF) od nieznanych osób podających się za „lokalne władze”. Nakazały one statkowi zatrzymać się i wpuścić na pokład władze. Do incydentu doszło na zachód od wyspy Siri, kontrolowanej przez Iran.

Incydent ten miał miejsce na krótko przed tym, jak szef sztabu irańskich sił zbrojnych, generał dywizji Mohammad Bagheri, nakazał 12 maja wysłanie szybkich łodzi bojowych (FAC) wyposażonych w pociski rakietowe na irańskie wyspy w Zatoce Perskiej. Jeśli dojdzie do konfliktu zbrojnego, zagrożona będzie żegluga przez Cieśninę Ormuz, jedną z najważniejszych na świecie. Przez nią wypływa zdecydowana większość ropy i gazu krajów Bliskiego Wschodu na światowe rynki. Jej zablokowanie oznaczałoby wstrząs dla globalnej gospodarki.

Zablokują Cieśninę Ormuz?

Szef sztabu generalnego irańskich sił zbrojnych generał dywizji Mohammad Bagheri dokonał 12 maja inspekcji pozycji wojskowych w południowym Iranie w celu przygotowania się na ewentualną eskalację konfliktu ze Stanami Zjednoczonymi i zatwierdził rozmieszczenie zasobów wojskowych na wyspach Nazeat w Cieśninie Ormuz.

Szlaki morskie przez Cieśninę Ormuz biegną między wyspami kontrolowanymi przez Iran
Szlaki morskie przez Cieśninę Ormuz biegną między wyspami kontrolowanymi przez Iran
CTP

Bagheri nakazał marynarce wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) we współpracy z lokalnymi i taktycznymi dowódcami wdrożenie nowego planu operacyjnego wokół wysp Nazeat w celu wzmocnienia zdolności uderzeniowych rakiet i dronów, wzmocnienia obrony powietrznej oraz zintegrowania zaawansowanej infrastruktury dowodzenia i kontroli. Bagheri wyraźnie stwierdził, że Iran podejmie działania odwetowe przeciwko amerykańskim bazom wojskowym, zakłóci międzynarodowy transport morski i zaatakuje państwa regionu, w których stacjonują siły amerykańskie, „jeśli wojsko amerykańskie popełni błąd”.

Wyspy Nazeat – w tym Wielka Tunba, Mała Tunba, Abu Musa i wyspa Siri – są kluczowymi pozycjami dla kontroli dostępu morskiego do Zatoki Perskiej. IRGC rozmieścił ostatnio na tych wyspach miny morskie, balistyczne i przeciwokrętowe pociski manewru oraz szybkie łodzie szturmowe.

Iran ostrzega Amerykanów

Dowódca irańskiej marynarki wojennej kontradmirał Shahram Irani oświadczył 15 maja, że Iran „zneutralizował” ostatnio działania marynarki wojennej USA w Zatoce Perskiej przy użyciu „lekkich jednostek morskich”. W 2019 r. Iran zaatakował tankowce w pobliżu Cieśniny Ormuz, przejął zagraniczny statek i nękał okręty marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Media powiązane z armią opublikowały 13 maja artykuł przedstawiający nagranie z drona Mohajer-6, na którym widać lotniskowiec USS Dwight D. Eisenhower, oraz zwróciły uwagę na nowy podziemny hangar dla dronów w prowincji Hormozgan, co prawdopodobnie oznacza, że Iran jest w stanie obserwować i atakować amerykańskie siły morskie.

od 16 lat

źr. Critical Threat Project

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl