Lockdown już niemal pewny? Pracodawcy protestują i proponują własne rozwiązania

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Lockdown już niemal pewny? Pracodawcy protestują i proponują własne rozwiązania
Lockdown już niemal pewny? Pracodawcy protestują i proponują własne rozwiązania Grzegorz Dembinski
Zgodnie z zapowiedziami rządu, jeśli pandemia nie wyhamuje, czeka nas narodowa kwarantanna. Wprowadzeniu całkowitego lockdownu sprzeciwiają się przedsiębiorcy, którzy wyszli do rządu z własnym pakietem rozwiązań.

Liczba zakażeń koronaworusem przekroczyła dziś 27 tys., zbliżając nas tym samym do scenariusza całkowitego zamknięcia gospodarki.

Kiedy możliwy lockdown?

Premier Mateusz Morawiecki przekazał w środę, że od soboty wejdą w życie nowe obostrzenia, które trwać będą co najmniej do 29 listopada.

Przy okazji wyjaśnił, że jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to „włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa”. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożone zostaną zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu. Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. na 7 dni w skali kraju to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych.

Portal money.pl wyliczył, że szef rządu będzie musiał wprowadzić lockdown, gdy średnia liczba zakażeń z całego tygodnia przekroczy 26 523.

Innymi słowy kwarantanna zacznie się, gdy tylko w ciągu ostatnich 7 dni pojawi się więcej niż 185 tys. potwierdzonych przypadków.

Portal wskazuje, że przy obecnej tendencji wzrostowej, narodowa kwarantanna mogłaby być ogłoszona po 15 listopada.

Dworczyk: Musimy zrobić wszystko, żeby przerwać transmisję wirusa

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk stwierdził w TVP Info, że „w ostatnich dniach mamy do czynienia z lekkim spadkiem dynamiki przyrostu zachorowań”. - Natomiast premier zapowiedział, że jeżeli liczba zachorowań przekroczy 70-75 chorych osób na 100 tysięcy, wtedy będziemy musieli wprowadzić tę narodową kwarantannę, czyli m.in. ograniczenia w poruszaniu się. Musimy zrobić wszystko, żeby przerwać transmisję wirusa – mówił.

Opozycja: Drugiego lockdownu wiele polskich firm już nie przeżyje

Poseł PO Cezary Tomczyk, przekonywał na konferencji w Sejmie, że drugiego lockdownu wiele polskich firm już nie przeżyje, jeżeli nie będzie na to odpowiedniej pomocy”. - Ta pomoc musi znaleźć się jak najszybciej. Ta pomoc musi trafić do polskich przedsiębiorców dzisiaj. Nie za tydzień, nie za dwa, nie za miesiąc. Musi trafić dzisiaj – stwierdził polityk.

Zwrócił się także w imieniu Koalicji Obywatelskiej do premiera Mateusza Morawieckiego. - Panie premierze, my jesteśmy tutaj na miejscu, w parlamencie. Czekamy na obrady. Niech te obrady rozpoczną się choćby dzisiaj. Uchwalmy prawo, które pomoże polskim przedsiębiorcom przetrwać ten kryzys, ten lockdown, który pan proponuje – mówił parlamentarzysta.

Szef „Solidarności”: Jesteśmy przeciwni pełnemu lockdownowi

W podobnym tonie wypowiadał się szef NSZZ „Solidarność”. - Jesteśmy przeciwni pełnemu lockdownowi, podobnemu do tego z marca i kwietnia – oświadczył Piotr Duda w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. - Oczywiście najważniejsza jest ochrona życia i zdrowia, ale trzeba też - w maksymalnie możliwym zakresie - zadbać o gospodarkę. Drugiego lockdownu mogłaby nie udźwignąć – przekonywał.

Zaznaczył, że od lockdownu bardziej wskazane są „ograniczenia punktowe”, np. w konkretnych branżach, których działalność wiąże się z większym ryzykiem zakażeń, wyłączenia niektórych procesów gospodarczych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zamknięte branże apelują o pilne opracowanie rozwiązań sektorowych

W komunikacie przesłanym mediom, Pracodawcy RP, publikują treść apelu przedstawicieli zamkniętych branż.

„Zostaliśmy postawieni na krawędzi przetrwania, a emocje wśród ok. 3 mln pracowników naszych sektorów osiągnęły apogeum – podkreślają w petycji do władz państwowych przedstawiciele branż: wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomii i hotelarstwa. Nie zasypują jednak gruszek w popiele i przedstawiają pakiet kompleksowych rozwiązań” - czytamy.

Jak wskazują przedsiębiorcy, w wyniku obostrzeń związanych z drugą falą pandemii COVID-19 branże wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomii i hotelarstwa zostały faktycznie zamknięte. A to oznacza kolejne straty i walkę o przetrwanie.

„Sytuacja branż zamkniętych w związku z rozwijającą się dynamicznie pandemią pogarsza się z dnia na dzień, stawiając te gałęzie gospodarki na krawędzi przetrwania. Od kilku miesięcy informujemy bardzo szeroko o znaczeniu naszych branż w gospodarce narodowej i realnym zagrożeniu dla ich dalszego funkcjonowania” – piszą sygnatariusze petycji kierowanej m.in. do rządu i obu izb parlamentu.

Przedstawiciele branż wydarzeń i spotkań, fitness, gastronomii i hotelarstwa w petycji do władz prezentują gotowy pakiet rozwiązań. Jak wskazują, „pozwolą one nie tylko na wsparcie, ale przede wszystkim umożliwienie dalszego funkcjonowania tych ważnych gałęzi gospodarki”.

W praktyce chodzi o:

  • umorzenie w 100 proc. subwencji PFR dla firm z sektora branż dotkniętych ograniczeniami,
  • dodatkowy nabór subwencji PFR dla branż dotkniętych ograniczeniami dla firm /niezależne od ilości pracowników tylko obrotu i spadków,
  • rekompensaty za okres ograniczenia działalności przedsiębiorstw,
  • odroczenie kredytów/leasingów,
  • dofinansowanie kosztów pracy,
  • kryterium spadku obrotów do zastosowania we wszystkich formach pomocy ze strony wraz identyfikacją poprzez PKD branż szczególnie dotkniętych przez kryzys; w związku z tym, że branża eventowa nie ma dedykowanego PKD, sygnatariusze wnoszą o pomoc na podstawie “oświadczenia”, że firma ma spadek w wyniku COVID-19.

Petycja w wersji elektronicznej trafiła już m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza. W najbliższy piątek sygnatariusze przekażą adresatom petycję osobiście.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl