
Pałac w Zatoniu
Pałac został zbudowany pod koniec XVII wieku przez Baltazara von Unruha, marszałka szlachty zielonogórskiej, ale uległ gruntownej przebudowie właśnie w czasach księżnej Doroty. Chociaż, jak możemy przeczytać na płycie inskrypcyjnej, kształt, obrys budowli pozostał niezmienny od wieku XVII.

Pałac w Trzebiechowie
Pałac w Trzebiechowie zbudowano na planie litery „L” z czworobocznymi wieżami przy północnym boku i w skrzydle południowym. Posiada reprezentacyjną bramę wjazdową, której projekt wykonał osobiście książę Henryk VII. Od drogi dzieli go ogromny dziedziniec. Za budynkiem z kolei rozciąga się przepiękny malowniczy park krajobrazowy w stylu angielskim z zabytkowym starodrzewem obejmującym blisko 11 ha, w który włączono także część XVII-wiecznego założenia ogrodowego. Autorem założenia parkowego był znany ogrodnik Paul Lorenz z Zwickau. Park pałacowy łączy się bezpośrednio z lasami bogatymi w grzyby i zwierzynę łowną.

Pałac w Jakubowie
W Jakubowie (gmina Radwanice) znaleźć można ruiny zabytkowego pałacu pochodzącego z XVI wieku. Obiekt został zniszczony i splądrowany w 1945 roku. Mimo zniszczeń resztki zabytku wciąż robią wrażenie. Pałac w Jakubowie został wybudowany w XVI wieku dla rodziny von Unwürde. W połowie XIX wieku pałac został przebudowany w stylu neogotyckim. Niestety, obiekt nie przetrwał wojennej zawieruchy. Został zniszczony przez wojska radzieckie. Gmina Radwanice w ubiegłym roku pozyskała pieniądze na zabezpieczenie ruin i udostępnienie ich zwiedzającym. Obiekt zachowany został jako tzw. trwała ruina. Jego mury zabezpieczono przed zawaleniem. Kosztowało to blisko milion złotych.

Pałac w Zaborze
Historia obiektu sięga roku 1677. Powstał on z polecenia Johanna Heinricha von Duennewalda. Jak głosi legenda, pałac w Zaborze wybudowano za pieniądze pochodzące z okupu za tureckiego paszę, który był więźniem cesarskiego generała.