Od 17 lat karierę na całym świecie robi firma Arkona. Z materiałów laboratorium farmakologii stomatologicznej korzystają stomatolodzy na całym świecie, a ostatnio pewien pingwin z warszawskiego zoo. Zwierzak miał złamany dziób, przez to nie mógł jeść. Odrzuciło go jego własne stado. – Z nowoczesnych materiałów stworzyliśmy dla niego protezę, która służyła mu aż dziób odrósł. Plomba odpadła, a pingwin znalazł sobie nową partnerkę – opowiada Karolina Ślebocka z Arkony.
Do startu na torze wyścigowym Rockingham w ramach prestiżowego Shell Eco Marathon przygotowują się właśnie studenci Politechniki Lubelskiej. - Jest już projekt, teraz czas na wykonanie części – mówi Tytus Tulwin ze Studenckiego Koła Naukowego Napędy Lotnicze. Cały zespół młodych inżynierów wymyślił pojazd elektryczny Hydros, który ma działać tak, żeby maksymalnie zminimalizować straty energii. Czas na dopracowanie pomysłu mają do czerwca.
Skąd się biorą najciekawsze pomysły na biznes? Niektóre podsuwa rodzina. Tak było w przypadku Małgorzaty i Jakuba Fraszków. Idea założenia Hotelu „W drzewach” zrodziła się kiedy para architektów rozważała budowę domku na drzewie dla swojego 3-miesięcznego syna. Dziś hotel ma trzy apartamenty, a w czwartym powstaje sauna.
Nowatorskie pomysły naukowców, przedsiębiorców i pasjonatów z regionu można było poznać podczas spotkania „Made By Lubelskie” w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. - Najlepsi absolwenci uciekają z regionu „za chlebem”. Chcemy pokazać, że też na Lubelszczyźnie można robić fantastyczne rzeczy – tłumaczy prezes LPNT, Tomasz Małecki. Powstał kalendarz promujący lubelskie pomysły. Ponadto na youtube’owym kanale LPNT można obejrzeć filmy o tych najciekawszych. W tej chwili trzy są gotowe, docelowo ma ich być 12.