
Elżbieta Witek, marszałek Sejmu w litewskim Seimasie: "Polska rozumie, że przyszłość Ukrainy jest w NATO, a jednocześnie część państw członkowskich nie jest gotowa do podejmowania decyzji o tak poważnych zobowiązaniach. Mimo to nie powinniśmy rezygnować z prób znalezienia kompromisu w tej sprawie. Uważamy, że należałoby umożliwić roczny program pilotażowy, który pozwoliłby na przygotowanie Ukrainy do członkostwa. W naszej opinii bardzo ważne pozostaje również wzmocnienie dialogu polityczno-dyplomatycznego na linii NATO – Ukraina. Właśnie dlatego plan utworzenia Rady NATO-Ukraina postrzegamy jako bardzo ważny i potrzebny".

Elżbieta Witek:
![Marszałek Sejmu: "Nasz partner [Ukraina - przyp. red.]...](https://d-art.ppstatic.pl/kadry/k/r/1/ba/9a/6479e30d7afcc_o_xlarge.jpg)
Marszałek Sejmu: "Nasz partner [Ukraina - przyp. red.] oczekuje od nas jasnego sygnału w kwestii swojego członkostwa".

Elżbieta Witek: "Dostrzegamy cztery takie płaszczyzny: militarną, polityczno – dyplomatyczną, wspomnianą gospodarczą oraz społeczną. Właśnie te płaszczyzny zdaniem Polski składają się na pełny, długoterminowy plan wsparcia Ukrainy. Plan, który uczyni ją państwem silnym i niezależnym".