
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jak co roku, każdemu z przedmiotów maturalnych przypisane są konkretne wagi. Dla przykładu, rekrutując się na administrację, najlepiej punktowane będą wyniki maturalne z historii, matematyki oraz wiedzy o społeczeństwie.

– Decydujące będą wyniki matur. Na studiach anglojęzycznych kandydaci będą dodatkowo zapraszani na rozmowę wstępną. Wśród wyników egzaminów maturalnych interesować nas będą oczywiście wyłącznie przedmioty wskazane w rekrutacji na dany kierunek. Nie będziemy sprawdzać i brać pod uwagę wyników z innych przedmiotów – mówi Krzysztof Skrzypek.

Na Politechnice obowiązują tzw. „wzory rankingowe” na każdy kierunek. Dla przykładu, na energetyce liczy się łączny wynik maturalny z matematyki (oba poziomy) oraz z biologii, chemii, fizyki, geografii lub informatyki (też oba poziomy) pomnożony razy dwa. Do tego doliczany jest wynik z języka polskiego i obcego.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym przy kwalifikacji kandydatów stosuje się skalę punktową w przedziale 0 – 100. Minimalna liczba punktów, uprawniająca do kwalifikacji kandydata na studia stacjonarne, wynosi 30 pkt. Za każdy procent uzyskany na maturze z przedmiotu kierunkowego kandydatom przyznawane 0,6 lub 0,8 pkt. (w zależności od tego, czy zdawali podstawę, czy rozszerzenie). Za j. polski czy obcy można dostać 0,1 pkt.