Na poznańskich uczelniach przygotowania do naboru już trwają.
- W porównaniu z poprzednim rokiem zmiany są wyłącznie kosmetyczne. Na studia pierwszego stopnia przyjmiemy w tym roku 1588 studentów, którzy będą się uczyć w trybie stacjonarnym, na niestacjonarne liczba miejsc wynosi 630 - mówi Krzysztof Skrzypek z biura prasowego Uniwersytetu Ekonomicznego.
Matura 2018 -
Egzaminy wstępne na Uniwersytecie Ekonomicznym nie są przewidziane.
- Decydujące będą wyniki matur. Na studiach anglojęzycznych kandydaci będą dodatkowo zapraszani na rozmowę wstępną. Wśród wyników egzaminów maturalnych interesować nas będą oczywiście wyłącznie przedmioty wskazane w rekrutacji na dany kierunek. Nie będziemy sprawdzać i brać pod uwagę wyników z innych przedmiotów - mówi Krzysztof Skrzypek.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, jak co roku, każdemu z przedmiotów maturalnych przypisane są konkretne wagi. Dla przykładu, rekrutując się na administrację, najlepiej punktowane będą wyniki maturalne z historii, matematyki oraz wiedzy o społeczeństwie.
Na Politechnice Poznańskiej obowiązują tzw. wzory rankingowe na każdy kierunek. Dla przykładu, na energetyce liczy się łączny wynik maturalny z matematyki (oba poziomy) oraz z biologii, chemii, fizyki, geografii lub informatyki (też oba poziomy) pomnożony razy dwa. Do tego doliczany jest wynik z języka polskiego i obcego.
Władze politechniki najwięcej miejsc zapewniły na kierunku budownictwo (270). W sumie zapewnionych jest nieco ponad 4000 miejsc dla studentów. Egzaminy wstępne przeprowadzone będą na kierunku architektura.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym przy kwalifikacji kandydatów stosuje się skalę punktową w przedziale 0-100. Minimalna liczba punktów, uprawniająca do kwalifikacji kandydata na studia stacjonarne, wynosi 30. Za każdy procent uzyskany na maturze z przedmiotu kierunkowego kandydatom przyznawane jest 0,6 lub 0,8 pkt (w zależności od tego, czy zdawali podstawę, czy rozszerzenie). Za język polski czy obcy można dostać 0,1 pkt.
W Akademii Wychowania Fizycznego obowiązują punkty za ocenę z wuefu w szkole ponadgimnazjalnej oraz wyniki z matury.
W tym roku obejdzie się bez dantejskich scen sprzed dwóch lat, kiedy to kandydaci musieli koczować po kilkadziesiąt godzin przed budynkiem uczelni. Wtedy jednak o dostaniu się na uczelnie decydowała kolejność złożenia dokumentów.
Trzymać rękę na pulsie
Kandydaci na studia powinni pamiętać o terminach rekrutacji.
UAM otworzy konta rekrutacyjne pierwszego czerwca. Opłata umożliwiająca wzięcie udziału w naborze nie jest jeszcze znana. Na UEP rekrutacja rozpocznie się w drugiej połowie maja, a skończy 10 lipca. Opłata rekrutacyjna również nie jest znana.
Politechnika rozpocznie nabór 25 maja. Standardowa opłata rekrutacyjna wynosić będzie 85 zł. Wyjątkiem jest architektura - tam opłata jest wyższa i wynosi 150 zł.
Uniwersytet Przyrodniczy zaczyna rekrutację pierwszego czerwca, a w AWF trwa już od kwietnia.
Atrakcje Poznań: Co zobaczyć w stolicy Wielkopolski? Jakie s...