Misja Abchazja to projekt reporterski naszej dziennikarki Anity Czupryn, niezależnej londyńskiej reporterki Sary Komaiszko i fotografki Velar Grant związanej z amerykańską agencją fotograficzną Zuma Press. Trzy kobiety planują w sierpniu wyprawę na Kaukaz – do Abchazji, która oficjalnie należy do terytorium Gruzji. Na pokrycie kosztów wyprawy dziennikarki chcą zebrać 18 tysięcy złotych, korzystając z kampanii crowdfundingowej na platformie PolakPotrafi.pl. (https://polakpotrafi.pl/projekt/misja-abchazja)
- Chcemy poruszyć dyskusję na temat ,,państwa-widma’’, które określane jest w mediach jako ,,państwo, które nie istnieje’’. Tymczasem dzisiejsza Abchazja ma własny rząd, konstytucję, język, prawo, linie lotnicze, media, a nawet znaczki pocztowe. Udajemy się tam, aby przywieźć dowody na jej istnienie. Z naszej wyprawy chcemy przywieźć materiał na książkę-album - mówi Anita Czupryn.
Wyjazd zaplanowany jest na sierpień 2018, kiedy to w stolicy Abchazji, Sukhumie, rozpoczną się oficjalne obchody 10-lecia uzyskania autonomii i 25 lat od czasu wygranej wojny z Gruzją (1992-93). Dziennikarki spędzą na Kaukazie prawie 4 tygodnie.
O autorkach:
Anita Czupryn to publicystka „Polski”, jest autorką artykułów o tematyce społecznej, wywiadów z politykami oraz ikonami kultury i nauki. Laureatka literackiego konkursu „Kobieta na zakręcie” organizowanego przez „Wysokie Obcasy” i Świat Literacki. W 2010 nominowana do prestiżowej Nagrody Mediów Niptel za odważną publicystykę na temat sytuacji polskich mediów. W 2013 była korespondentką wojenną w Afganistanie. Jej reportaż z ataku rebeliantów na bazę w Ghazni znalazł się w podręczniku do języka polskiego dla gimnazjalistów. Autorka czterech książek z literatury faktu oraz współtwórczyni filmu dokumentalnego Trudny rok” (2001). W 2017 r. współtworzyła serial dokumentalny „Polskie zabójczynie” dla CI Polsat.
Velar Grant jest fotoreporterką i dziennikarka z Londynu. Absolwentka filologii rosyjskiej Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie, stypendystka Ministerstwa Edukacji Narodowej w Moskwie; ukończyła również studia fotograficzne w Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Wyemigrowała z Polski w 2000 roku, najpierw do Belgii, następnie do Szwajcarii i Monako, by osiedlić się w Londynie. W 2011 roku zdobyła nagrodę Picture of the Year niemieckiego magazynu „Human Rights Observer”. W 2016 roku jej esej fotograficzny Forgotten Children of Idomeni zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Mobile Photography Award. Jej prace były wystawiane w Darkroom Gallery w Vermont USA, 6x6 Center for Photography w Limassol na Cyprze oraz na wystawie MPA 2016 w Mediolanie we Włoszech. Jej zdjęcia ukazują się m. in. w: „The Guardian”, „Wall Street Journal”, „The Times”, „The Telegraph”, „National Geographic”, „International Street Photographer”. Velar Grant jest licencjonowanym członkiem National Union of Journalists UK, na stałe współpracuje z amerykańską agencją Zuma Press. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na bieżących wydarzeniach politycznych, prawach człowieka i zjawisku emigracji.
Sara Komaiszko jest niezależną dziennikarką i ekspertka w dziedzinie mediów społecznościowych; na stale mieszka w Wielkiej Brytanii. Zadebiutowała serią artykułów o życiu społeczności polskiej w Anglii, w dzienniku „Polska” w 2008 r. W 2010 r. ukończyła kierunek komunikacja i media na University of East London. Po studiach odbyła staż Public Relations w Instytucie Kultury Polskiej w Londynie. Szczególnie zainteresowana Polonią na Wyspach Brytyjskich, publikowała artykuły o problemach emigracji dla „Nowego Folderu” - magazynu online Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz do magazynów społeczności polskiej w Wielkiej Brytanii: „Goniec Polski”, „Open Magazyn”, „Nowy Czas” (gdzie prowadziła również rubrykę kulturalną). W latach 2014-2016 była koordynatorką sekcji filmowej londyńskiego festiwalu sztuki promującego prawa człowieka. Przeprowadziła wtedy serię wywiadów z twórcami filmów, artystami i aktywistami społecznymi. Od 2017 roku związana z radiem „Hello Irlandia” w Dublinie, dla którego przeprowadza wywiady z podróżnikami, działaczami społecznymi oraz osobistościami ze świata polskiej literatury, filmu i muzyki.
POLECAMY: