
Irańska Gwardia Rewolucyjna
Korpus utworzony został w maju 1979 roku i brał udział w najważniejszych starciach zbrojnych z innymi państwami (m. in. w wojnie z Irakiem). Współdziała i wspiera inne szyickie reżimy, organizacje terrorystyczne oraz państwa pozostające w konflikcie z Izraelem: libański Hezbollah, palestyński Hamas czy siły Baszszara al-Asada w Syrii.

Zamachy na WTC skłoniły wiele państw i organizacji do większej walki z terroryzmem.
Unijną listę terrorystów utworzono po zamachach na World Trade Center z 11 września 2001. Do jej powstania przyczyniła się rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zawiera 13 osób fizycznych oraz 21 organizacji i podmiotów powiązanych z terroryzmem, działające na całym świecie. Kto do tej pory znalazł się w tym wykazie? Oto przykłady.

Terroryści z ISIS
Zdecydowana większość osób i grup pochodzi z krajów muzułmańskich i ma charakter fundamentalistyczny. To m. in. słynne z okrucieństw oraz brutalnych egzekucji i zamachów terrorystycznych Państwo Islamskie. Na liście UE widnieje także grupa stojąca za zamachami z 11 września, Al-Kaida. Specjalna klauzula z 2016 r. dotycząca ISIS zabrania sprzedaży broni i amunicji lub innego sprzętu wojskowego jej członkom oraz osobom związanym z tą organizacją. UE może stosować wobec obu tych grup autonomiczne sankcje.

Flaga Hamasu
W spisie unijnym zawarto także Hamas - palestyńską polityczno-militarną organizację fundamentalistyczną, walczącą z Izarelem. Grupa odpowiada za liczne zamachy i zabójstwa - nie tylko izraelskich żołnierzy, ale i cywilów.