
Zakaz makijażu, piercingu (czyli ozdabiania ciała kolczykami – w tym uszu, języka czy pępka) oraz farbowania włosów w Szkole Podstawowej nr 149 w Łodzi jest wśród powodów interwencji w kuratorium oświaty Stowarzyszenia Umarłych Statutów (SUS). Organizacja ta nagłaśnia przypadki zapisów w szkolnych dokumentach, jej zdaniem, sprzecznych z polskim prawem. W grudniu SUS zasłynęło opublikowaniem fragmentu statutu liceum katolickiego z Krakowa z zakazem „podejmowania aktywności seksualnej”.
>>> Czytaj dalej na kolejnej ilustracji >>>

Zakaz makijażu, piercingu (czyli ozdabiania ciała kolczykami – w tym uszu, języka czy pępka) oraz farbowania włosów w Szkole Podstawowej nr 149 w Łodzi jest wśród powodów interwencji w kuratorium oświaty Stowarzyszenia Umarłych Statutów (SUS). Organizacja ta (z siedzibą w Gródku na Podlasiu) nagłaśnia przypadki zapisów w szkolnych dokumentach, jej zdaniem, sprzecznych z polskim prawem. W grudniu SUS zasłynęło opublikowaniem fragmentu statutu liceum katolickiego z Krakowa z zakazem „podejmowania aktywności seksualnej” (w szkole oraz poza nią).
Krakowski ogólniak katolicki zakazał swoim uczniom, w tym pełnoletnim „podejmowania aktywności seksualnej, polegającej na: odbyciu stosunku seksualnego, udziału w imprezach o charakterze erotycznym oraz pozowania do filmów i zdjęć pornograficznych”.
A na czym polega łódzka interwencja SUS?
>>> Czytaj dalej na kolejnej ilustracji >>>

W statucie Szkoły Podstawowej nr 149 w Łodzi znajduje się długi punkt na temat dbania o wygląd zewnętrzny. Dotyczy on stroju, a dodatkowo, według jego treści, zabronione jest „stosowanie makijażu, piercingu, farbowanie włosów”.
>>> Czytaj dalej na kolejnej ilustracji >>>

„To zbyt szeroka kwestia, która nie leży w gestii statutów szkolnych w przeciwieństwie do ubioru” – twierdzi SUS w wystąpieniu do Kuratorium Oświaty w Łodzi, powołując się potem m.in. na Konstytucję RP. – „Regulowanie wyglądu uczniów (jak zakaz stosowania makijażu, piercingu czy farbowania włosów) jest przekroczeniem uprawnień szkoły, której statut nie może zawierać regulacji w tak wysokim stopniu ograniczającym prawa i wolności człowieka”.
SP nr 149 ma w kontrowersyjnym punkcie statutu zapis o stroju zakrywającym brzuch (tego SUS nie podważa) zatem ewentualny kolczyk w tym miejscu i tak nie szokowałby nauczycieli łódzkiej podstawówki. Ale np. z kolczykiem widocznym w języku u młodzieży - po zmianie statutu według uwag SUS - musieliby się pogodzić...
>>> Czytaj dalej na kolejnej ilustracji >>>